Гутереш: Човештвото многу заостанува во битката за климата

Следните 12 месеци ќе бидат клучни во битката за климата, изјави денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, цитиран од ДПА.

Гутереш од говорницата на Международната конференција за климата во Мадрид подвлече дека светот станува сè потопол и тоа се случува много побрзо отколку што луѓето дозволија. Неповратните точки се сосема видливи и се приближуваат со молскавична брзина, предупреди тој, пренесе ДПА.

Гутереш забележа дека ограничувањето на глобалното затоплување во рамките на 1,5 степен Целзиусов, што е една од набележаните цели во договорот за климата од Париз, сè уште може да се постигне, но дополни, човечештвото многу заостанува.

-За да го запреме трендот на глобално загревање над овие вредности, ќе треба да преземеме мерки, вклучувајќи го и неградењето нови електроцентрали на јаглен по 2020 година и потоа државите и цели индустриски сектори, како бродоградбата, да ги натераме да преземат обврски да бидат јаглеродно неутрални во  следните децении, рече генералниот секретар на ОН.

Прочитајте и...  Сопругот на починатата родилка правдата ќе ја бара на суд (ВИДЕО)

Гутереш повика на „повеќе амбиција, повеќе солидарност и поитни дејствија”.

Во вчера објавеното истражување и Светскиот економски форум (СЕФ) се приклучи кон повиците до владите и компаниите да ги намалат емисиите за штетни гасови.

Истражувањето покажува дека до овој момент само 67 од вкупно 193-те земји членки на ОН, одговорни за помалку од 15 проценти од глобалните емисии, презедоа обврски да ги сведат своите емисии на штетни гасови на нула.

-Владите и компаниите треба да ги зголемат своите амбиции и да почнат да набројуваат конкретни цели и да ги практикуваат, изјави извршниот директор на СЕФ, Доминик Вогреј.

Прочитај повеќе

Бектеши ги охрабрува приватните компании: Следете ја етничката застапеност како во јавниот сектор

Слободен печат

Несреќа во Нигерија: Експлодира камион-цистерна, меѓу 23. загинати има и деца

Слободен печат

Белоруската полиција со водени топови растерува илјадници демонстранти во Минск (видео)

Слободен печат

Старт на судски процес на обвинителка контра опозиција: Рускоска претрпела душевна болка од изборните спотови на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Богат „лов“ на британската полиција: Запленет тон кокаин од „А“ класа во вредност од 128 милиони долари

Слободен печат

Мерки на реципроцитет: Москва го прошири списокот со претставници на ЕУ на кои им забранува влез во Русија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реакција на „Твоја Партија“: Субвенционирање на вработувања по националност е дискриминација

Слободен печат

Петти протест на ВМРО-ДПМНЕ: „Мафија“ и „Оставка“ се скандира на рутата од Правда до Кривичен суд

Слободен печат

И официјално: Алекса Бечиќ е избран за нов претседател на црногорскиот Парламент

Слободен печат

Поради прибирање на информации што претставувале државна тајна: Бугарија протера двајца руски дипломати

Слободен печат

Судските такси за физички лица од 48.000 денари се ограничуваат до 6.000 денари

Слободен печат

Овие училишта добија дозвола за физичка настава

Слободен печат