Гутереш: Човештвото многу заостанува во битката за климата - Слободен печат

Гутереш: Човештвото многу заостанува во битката за климата

Следните 12 месеци ќе бидат клучни во битката за климата, изјави денеска генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, цитиран од ДПА.

Гутереш од говорницата на Международната конференција за климата во Мадрид подвлече дека светот станува сè потопол и тоа се случува много побрзо отколку што луѓето дозволија. Неповратните точки се сосема видливи и се приближуваат со молскавична брзина, предупреди тој, пренесе ДПА.

Гутереш забележа дека ограничувањето на глобалното затоплување во рамките на 1,5 степен Целзиусов, што е една од набележаните цели во договорот за климата од Париз, сè уште може да се постигне, но дополни, човечештвото многу заостанува.

-За да го запреме трендот на глобално загревање над овие вредности, ќе треба да преземеме мерки, вклучувајќи го и неградењето нови електроцентрали на јаглен по 2020 година и потоа државите и цели индустриски сектори, како бродоградбата, да ги натераме да преземат обврски да бидат јаглеродно неутрални во  следните децении, рече генералниот секретар на ОН.

Прочитајте и...  Бројот на починати од коронавирус во Хубеи се искачи на 1.789 луѓе

Гутереш повика на „повеќе амбиција, повеќе солидарност и поитни дејствија”.

Во вчера објавеното истражување и Светскиот економски форум (СЕФ) се приклучи кон повиците до владите и компаниите да ги намалат емисиите за штетни гасови.

Истражувањето покажува дека до овој момент само 67 од вкупно 193-те земји членки на ОН, одговорни за помалку од 15 проценти од глобалните емисии, презедоа обврски да ги сведат своите емисии на штетни гасови на нула.

-Владите и компаниите треба да ги зголемат своите амбиции и да почнат да набројуваат конкретни цели и да ги практикуваат, изјави извршниот директор на СЕФ, Доминик Вогреј.

Прочитај повеќе

БИЗАРНО: Индија ќе подигнува ѕид за Трамп да не го гледа сиромашниот кварт

Слободен печат

Владата ја одржа 10-тата седница

Слободен печат

Местото и овластувањата на Мизрахи ги презема заменик министерот Бајрактар

Слободен печат

Косово: Укинувањето на таксата и воведувањето реципроцитет кон Србија е прашање на денови

МИА Агенција

Поништени решенијата за распоредување и наредби за извршување работи во МВР донесени од Чулев

Слободен печат

Носителите на кандидатските листи на СДСМ ќе бидат познати по Конгресот

Слободен печат

Остави Коментар

четиринаесет − 6 =

Прочитај повеќе

Судењето за Нетанјаху за корупција почнува две недели по изборите во Израел

МИА Агенција

Комшиќ: Нека не се занесуваат со уцени, Република Српска нема да добие ништо од тоа што го бара

МИА Агенција

Нема нерегуларности: Гани е победник на изборите одржавни пред пет месеци во Авганистан

МИА Агенција

Поголемиот дел од граѓаните на Северна Ирска сакаат земјата да остане во Обединетото Кралство

МИА Агенција

Силите на генералот Хафтар бомбардирале турски брод во пристаништето Триполи

МИА Агенција

Во воздушните напади за викендот во Јемен загинаа 35 лица

МИА Агенција