Граничната полиција на БиХ спречи 183 мигранти да ја преминат границата

Хофман рече дека осум државјани на Бангладеш исто така се обиделе да преминат во Хрватска на граничниот премин Стрмица.

Граничната полиција на Босна и Херцеговина спречи 183 мигранти да ја преминат границата нелегално на четири гранични премини, потврди советникот на директорот на таа полициска агенција, Свевлад Хофман.

Во текот на минатата ноќ мигрантите се обидоа да ја преминат границата преку премините Изачич, Стрмица, Хум и Требиње, пишува сараевскиот весник „Дневни аваз”.

Повеќето мигранти се обиделе илегално да влезат во Хрватска на граничниот премин Изачиќ. Во тоа се спречени 172 лица – 150 Пакистанци и 22 мигранти од Авганистан.

Хофман рече дека осум државјани на Бангладеш исто така се обиделе да преминат во Хрватска на граничниот премин Стрмица.

Граничната полиција спречи едно лице да влезе во БиХ на преминот Хум од Црна Гора, како и двајца мигранти од Црна Гора кои се обиделе илегално да влезат во БиХ на граничниот премин Требиње.

Прочитајте и...  Мицкоски: Мафијата ќе стане побогата, а народот посиромашен (ВИДЕО)

Нивниот идентитет сè уште не е утврден.

Прочитај повеќе

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот

Швајцарците со мнозинство од 50,1 процент го поддржаа купувањето на нови борбени авиони

Слободен печат

Се бројат мртвите во судирите меѓу Азербејџан и Ерменија: Загинаа 16 Ерменци, повредени се над 100

Слободен печат