„Граѓаните“ се газди во Манчестер, титулата на дофат (ВИДЕО)

EPA-EFE/NIGEL RODDIS

Манчестер сити направи голем исчекор кон одбрана на титулата откако во заостанатиот натпревар од 31. коло го совлада градскиот ривал, Манчестер јунајтед со 2:0.  По 35 одиграни кола во Премиер лигата, „граѓаните“ имаат 89 бодови, еден повеќе од Ливерпул. До крајот на сезоната Манчестер сити игра со Барнли и Брајтон на гости, додека пред своите гледачи го пречекува Лестер, додека Ливерпул го очекуваат натпревар со Хадерсфилд, Њукасл и Вулверхемптон.

Победата на Сити ја најави Бернардо Силва во 54. минута, а конечниот резултат го постави Лерој Сане во 66. минута.