Ѓоковиќ изненади со изборот на најдобрите, меѓу нив и Кирјос, за Федерер ниту збор! (ВИДЕО)

За Ѓоковиќ, најдобар „бекхенд“ има Давид Гофан, а за најдобри таленти ги одвои Феликс Оже-Алјасим и Денис Шаповалов за кои смета дек ги очекува голема иднина.

Првиот светски рекет гостуваше во емисијата на официјалниот Јутјуб канал „Дејвис куп“ каде му поставија задача од сите играчи на светот да направи совршен тенисер.

Новак Ѓоковиќ за Рафаел Надал рече дека е играч со најдобар „форхенд“ на светот. Кога го прашаа зошто, Србинот се насмеа и рече: „Едноставно, тоа е Надал“, но потоа веднаш објасни поопширно.

– „Форхендот“ на Надал е еден од најдобрите на сите времиња. Во неговиот „форхенд“ има премногу топспин, што значи многу тешко топче, а проблем за противникот е што „форхендот“ може да удри и со рамна положба на рекетот. Не му е проблем позицијата од која удира „форхенд“ и тоа е удар кој му прави притисок на ривалот, а исто така одлично се брани користејќи го тој удар.

Прочитајте и...  Одложена и шеста трка во Мото ГП шампионатот


За Ѓоковиќ, најдобар „бекхенд“ има Давид Гофан, а за најдобри таленти ги одвои Феликс Оже-Алјасим и Денис Шаповалов за кои смета дека ги очекува голема иднина.

За менталитетот повторно го спомна Надал кој секогаш го има тој боречки дух, а за физичката подготвеност на прво место го постави Гаел Монфис.

Иако во изминатиот период добиваше невкусни шеги од Австралиецот на социјалните мрежи, Ноле сепак го пофали Ник Кирјос дека има најдбар сервис, а за најдобар играч на мрежа, односно тенисер со најдобар волеј се одлучи за Николас Махут.

Кога го прашаа Ѓоковиќ кој на светот има најдобар „ритерн“ (поен после сервисот на противникот), се насмеа и одговори: „Можам да кажам јас?“.

Прочитајте и...  Што се случува кога навивач на Интер ќе се погледне во огледало? (ВИДЕО)

Интересно е тоа што во ова видео, не го спомна ниту во една категорија Швајцарецот Рожер Федерер.

Прочитај повеќе

Игра за 100 евра, а сега го купи својот клуб и го спаси од банкрот!

Слободен печат

Што се случува кога навивач на Интер ќе се погледне во огледало? (ВИДЕО)

Слободен печат

Клубовите се договорија: Премиер лигата нема да продолжи во мај!

Слободен печат

Француски лекар: Не требаше да се одигра натпреварот Лион-Јуве! (ВИДЕО)

Слободен печат

ХИТ ВИДЕО: На мачката и даде име по голманот на Јувентус и ја научи да брани (ВИДЕО)

Слободен печат

Бил Гејт пред два месеци го предупредил Рафа Надал за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Светски рекордер уапсен бидејќи не го почитувал полицискиот час

Слободен печат

Грбиќ: Ние луѓето сме вирус на планетата

Слободен печат

Тевез ги нападна фудбалерите: Лицемери, излезете на улица

Слободен печат

Драма во Белгија: Авиониот на Меси приземјен поради дефект

Слободен печат

Ванда Нара донесе одлука во името на Икарди и го шокира Интер

Слободен печат

Порака од УЕФА: Нема настап во Евро куповите ако не се завршат националните првенства

Слободен печат