9 C
Скопје

„Гледаме светло на крајот од тунелот“: Бајден го поздрави одобрението за вакцината на Џонсон и Џонсон

Американскиот претседател Џо Бајден изрази задоволство и го поздрави одобрението издадено од американската Агенција за храна и лекови (ФДА) за вакцината на „Џонсон и Џонсон” против ковид-19.

– Гледаме светло на крајот од тунелот, но не смееме да го спуштаме гардот или да претпоставиме дека победата над вирусот е сигурна, порача Бајден.

Тој ги повикува Американците да продолжат да ги почитуваат мерките – носење маски, држење дистанца и миење раце.

– Постојано повторувам дека се уште е можно ситуацијата да се влоши со ширењето на новите соеви коронавирус и да се сврти сегашниот позитивен тренд на контрола на инфекцијата, предупреди претседателот Бајден.

Анализите покажаа дека вакцината „Џонсон и Џонсон” е 66 проценти ефикасна во спречување на средна до тешка форма на ковид-19 и сто проценти ефикасна против најтешките форми на болеста за кои е потребна хоспитализација и може да доведе до смртен исход.

Прочитајте и...  77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Поврзани вести

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Постојат индикации дека во Србија пристигнал бразилскиот вирус: Многу млади се на респиратори

Слободен печат

ВИДЕО | Разговор со Ивана Драгшиќ за книга која дава предлози за подобра иднина и за култура на солидарност

Александра Бубевска

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

Остави Коментар