Ѓоковиќ на удар на јавноста во БиХ поради заедничка фотографија со генерал кој му го спасил животот на Ратко Младиќ

Новак Ѓоковиќ во друштво на Милан Јовановиќ, човек кој е близок до Ратко Младиќ/принтскрин/twitter/ Dr CharlieMacMilan

Заедничката фотографија на Новак Ѓоковиќ и командантот Милан Јовановиќ легенда, предизвика бурни реакции во регионот. Најдобриот светски тенисер во изминатиот период претстојуваше во Босна и Херцеговина, повторно ја посети Пирамидата на сонцето, а во саботата беше гостин и на свадбата на џудистот Немања Мајдов.

Новак на свадбата се дружеше и со српскиот член на претседателството на БиХ, Милорад Додик, а на социјалните мрежи се појави и фотографија на тенисерот со Милан Јовановиќ легенда која го возбуди регионот.

Јовановиќ беше командант на специјалните единици Волците од Дрина кои се во состав на војската на Република Српска, а подоцна беше и командант на 72. специјална бригада на војската на Југославија.

Јовановиќ исто така е познат и по тоа што со својата единица му го спасил животот на Ратко Младиќ. Токму поради оваа фотографија, Новак Ѓоковиќ се најде на удар на јавноста како во БиХ така и во Хрватска.

„Првиот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ во изминатите денови се дружеше со близок соработник на Ратко Младиќ кој е осуден за геноцид и Милорад Додик кој го негира геноцидот. Ќе видиме колку спонзори ќе загуби Новак поради ова“, напиша еден корисник на Твитер.

Видео на денот