Германското разузнавање под надзор на нова комисија

Федералната канцеларија за заштита на уставот (БНД) ќе биде надгледувана од нова комисија составена од шест судии, објави весникот Зидојче цајтунг.

Весникот се повикува на предлог-закон од канцеларијата на канцеларката.

Четворица судии ќе имаат ранг на федерален судија и ќе имаат право да ја проверат законитоста на активностите на БНД, според документот на 11 страници.

Во мај, германскиот Уставен суд соопшти дека некои практики на разузнавачката агенција се неуставни. Според одлуката, телефонскиот и интернет надзорот над странците надвор од Германија ги нарушува слободата на медиумите и правото на приватност на комуникациите вклучени во Уставот.

На таа активност се спротивставуваат главно новинарите кои известуваат за кршење на човековите права во зоните на конфликти и во авторитарните држави, кои стравуваат од моќта што му дозволува на БНД да собира, чува и анализира информации преку следење на телекомуникациите во странство. 

Прочитајте и...  Заев, Димитров и Османи на онлајн средба со Борел: Првата меѓувладина конференција ќе биде позитивен сигнал и до целиот регион

Поврзани вести

Поради дојава за поставена бомба: Евакуирана железничката станица во Лион

Слободен печат

Институт СНАП: Зголемена употребата на психоактивни супстанци во Италија по карантинот

Слободен печат

Заев: Подготвени да ја исполниме нашата ЕУ агенда, нема да дозволиме причини за нови одлагања (ВИДЕО)

Слободен печат

Проценка на Светска банка за Западен Балкан: Економиите на С. Македонија, на Србија и на БиХ ќе претрпат најмала штета од пандемијата

Слободен печат

Градоначалникот на Прилеп со молба до младите: Oграничете ги секојдневните активности и контакти

Слободен печат

Анализа на „Вашингтон пост”: Трамп лаже над 50 пати во просек на ден, од 27 август кажал 22.247 лаги

Слободен печат

Остави Коментар