Генијално или застрашувачки? Електронска нараквица која ќе го следи секој чекор на лицата во карантин

Откако воведувањето на апликација се покажа како делумно успешна мерка, јужнокорејските власти размислуваат за употреба на електронски нараквици како алатка за следење на лицата во самоизолација, која би го спречила ширењето на коронавирусот, пишува The Korea Times.

Соеул, Јужна Кореа, 21 март 2020 / ФОТО: EPA-EFE/KIM HEE-CHUL

Претставник од Министерството за здравје, Јун Тае-хо вчера изјави дека електронските нараквици се една од повеќето мерки на кои се размислува во потрагата по „практични и ефикасни решенија за надзор на лицата во домовите и објектите“.

Јун признава дека електронските нараквици ќе отворат многу прашања за приватноста и не даде конкретен одговор откако беше прашан колкава е веројатноста да бидат применети во борбата против ширењето на коронавирусот. 

Луѓе пристигаат на аеродромот во Соеул, Јужна Кореја, каде се спроведуваат во задолжителен 14 дневен државен карантин / 29 март 2020, Соеул, Јужна Кореа / Фото: EPA-EFE/KIM CHUL-SOO

Бројот на луѓе кои се во самоизолација е во пораст откако минатата недела Јужна Кореа одлучи сите патници кои доаѓаат од странство да ги носи во 14 дневен државен карантин.

Прочитајте и...  Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Според претставникот од Министерството за Внатрешни работи и безбедност на Јужна Кореа, Ли Бионг-чулу извести дека според послендите податоци добиени на 1 април, над 45.000 лица се во самоизолација, сметано со 38.400 лица кои неодамна пристигнале од странство. Тој вели дека се очекува бројката да порасне до 90.000 лица во самоизолација.

Лицата кои се во карантин се обврзани да преземат апликација која ги предупредува власите доколку го напуштат својот дом или државниот карантин, но апликациите стануваат бескорисни во оној момент кога лицето во самоизолација ќе го напуштат домот без паметниот телефон, или пак ќе ја исклучат опцијата која ја покажува локацијата на уредот.

Патници од Европа се тестираат на Инчион Интернационалниот Аеродорм во западен Соеул, Јужна Кореа, а потоа се спроведуваат во задолжителен 14 дневен државен карантин / 26 март 2020 / Фото:  EPA-EFE/YONHAP SOUTH KOREA OUT

Ли изјави дека јужнокорејската полиција истражува над 70 лица за кои претпоставува дека го прекршиле карантинот.

Прочитајте и...  Зависноста од игри на среќа и спортско обложување во време на пандемијата на коронавирусот

„Доколку правилата за самоизолација се прекршат, ова ги доведува властите во позиција да размислуваат за построги мерки кои би го спречиле тоа“, вели тој, алудирајќи дека се разгледува можноста за воведување на електронските нараквици.

Од неделата, тамошните власти ги заостри мерките против лицата кои ги ќе ја прекршат самоизолацијата или споделиле лажни информации за време на карантинот со казна до една година во затвор и/или паричен надомест од 10 милиони јужнокорејски вони, или 7,520 евра.

Прочитај повеќе

Одложено лансирањето на ракетата, нов обид во сабота

Слободен печат

Тивок бунт во Франција: Угостителите на празни маси и со положени униформи ги сервираа своите барања

Слободен печат

Ваучер од 6 илјади денари за летување во Македонија може да добијат повеќе членови на исто семејство

Слободен печат

САД надмина 100 илјади жртви од коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Имаме помала стапка на смртност од Грција и од Словенија

Слободен печат

Еден од платените убијци кои пукаа во црногорскиот мафијаш во Киев имал македонски пасош (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Лошото време може да го одложи стартот на ракетата на „СпејсИкс” со американски астронаути

Слободен печат

Вашингтон формално заклучи дека Хонгконг не ја задржал автономијата

Слободен печат

Заев апелира мерките да се почитуваат без исклучок

Слободен печат

ВО ЖИВО: Следете го историското полетување, НАСА и Спејсикс испраќаат астронаути во вселената

Слободен печат

Борел: Единствено дијалогот на ЕУ гарантира европска иднина на Србија и на Косово

Слободен печат

Терминот во којшто може сигурно да се очекува отворање на градинките е 15 јуни

Слободен печат