Генетска верзија од новиот вирус до 6 пати позаразна за човечките клетки од изворната форма

Според досегашните сознанија, иако варијантата на вирусот која сега кружи е „позаразна“, таа може, но не не мора полесно да се пренесува меѓу луѓето.

Генетската верзија на новиот коронавирус кој предизвикува ковид-19 и која денеска доминира во светот се покажа поспособна за ги зарази човечките клетки од изворната форма која се појави во Кина, покажа новото истражување во списанието “Cell”.

Истражувањето спроведени во лабораторија укажува на тоа дека таа мутација би можела да ги олесни преносот меѓу луѓето во реалниот свет во однос на претходната варијатна, но тоа уште не е докажано.

„Мислам дека податоците покажуваат дека постои една мутација која му овозможува на вирусто подобро да се размножува и можеби ја следи поголема концентрација на вирусот“, вели во коментарот за медицинското списание “Journal of the American Medical Association” главниот американски инфектолог Ентони Фаучи кој не бил вклучен во истражувањето, пренесува АФП.

„Нема информации дали на заразенето лице му е полошо или не. Само се чини дека вирусот успешно се размножува и можеби полесно се пренесува, но тоа допрва треба да се докаже“, додаде Фаучи.

Прочитајте и...  Топло време, облачност со дожд и грмежи кон крајот на денот

Научниците од лабораторијата Лос Аламос во Ново Мексико и Универзитетот Дјук во Северна Каролина се здружија со Универзитетот Шефилд за да ги анализираат примероците кои ги објави ГИСАИД, светскиот извор на секвенци на геном.

Утврдиле дека сегашната варијанта наречена „Д614Г“ имаат мала но моќна промена во протеинскиот шилец кој се издигнува од површината на вирусот и кој вирусот го користи за пробивање и заразување на човечките клетки.

Научниците во април првите откритија ги објавија на сајтот “bioRxiv”, но тогаш се критикувани зошто не докажале дали самата мутација е одговорна за доминација на таа верзила во светот зошто тоа би можела да биде последица од други фактори или чиста случајност.

Тимот поради тоа спроведе и други експерименти.

Прочитајте и...  СЗО: Ковид-19 најверојатно потекнува од лилјаците

Анализирале податоци од 999 британски пациенти хоспитализирани поради ковид-19 и забележале дека тие со таа верзија на вирусот имаат поголема концентрација на вирусни честички во организмот, но тежината на нивната болест била поинаква.

Со лабораториски експерименти покажале дека таа верзија е три до шест пати поспособна да ја зарази човечката клетка.

„Изгледа дека тој вирус е поспособен“, вели Ерика Олман Сафир, која спроведен еден од експериментите на Институтот за имунологија „Ла Џола“. Но во оваа фаза се може да се опипе како можност зошто лабораториските експерименти не се одвиваат во ислови на динамика на пандемијата во реалниот свет.

Според досегашните сознанија, иако варијантата на вирусот која сега кружи е „позаразна“, таа може, но не не мора полесно да се пренесува меѓу луѓето.

Прочитајте и...  Уапсени 40 луѓе во Остин по минатонеделното убиство на Герет Фостер за време на демонстрациите

Во секој случај вирологот Нејтан Грубаг од Универзитетот Јејл кој не учествувал во истражувањата вели дека ширењето на новата генетска верзија, „со природна селекција или случајно“ значи дека таа варијанта сега е причина за пандемијата.

Тој оценува дека дури сега со истражувања треба да се утврди дали таа нова верзија ќе влијае на развојот на вакцините и лековите и истакнвуа дека не очекува дека Д614Г ќе предивика промени на мерките за ограничување на ширењето на вирусот или ќе предизвика тешка состојба кај заразените лица.

– Се работи за интересно откритие кое може да се однесува на милиони луѓе но за сега не знаеме во која мерка и на кој начин, рече вирологот Грубаг.

 

Прочитај повеќе

Интерпол: Криминалците го користат коронавирусот за кибер напади врз корпорациите

Слободен печат

Либанскиот премиер се закани: Ќе платат одговорните за експлозијата – Бејрут како погоден од атомска бомба (ВИДЕО)

Слободен печат

Петковски: Повикот за Али Ахмети во Хаг не е случаен, и Шешељ го викнаа како сведок па го осудија

Слободен печат

Меѓу исчезнатите има и деца: Ураганот Исаија збриша цела населба, хаос во Њујорк и Вирџинија (ВИДЕО)

Слободен печат

Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

Слободен печат

Со изведба на одбрани арии отворено јубилејното 60. „Охридско лето” (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ВО ЖИВО: Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 30 луѓе, а над 3.000 се повредени

Слободен печат

Три и пол години казна затвор за Владимир Панчевски

Слободен печат

По 10 часовната судска расправа се очекува пресудата за Владимир Панчевски

Слободен печат

СТРАОТНИ СНИМКИ ОД БЕЈРУТ, небото се затемни, луѓето преплашени: Најмалку 30 загинати и повеќе од 500 повредени (ВИДЕО)

Слободен печат

Ахмети за Коха: Премиер не се станува ниту со 46 пратеници!

Слободен печат

ЗЕМЈА БЕЗ МАСКИ: Додека во остатокот од Европа тие се задолжителни, тука ги сметаат дури и за штетни

Слободен печат