Гејтс најави нова ера на вештачката интелигенција: Како ВИ агентите ќе го променат начинот на кој живеат луѓето?

Бил Гејтс
Бил Гејтс / Фото: EPA-EFE/HOLLIE ADAMS

Милијардерот Бил Гејтс замислува иднина во која луѓето ќе имаат ВИ агенти, кои би биле тип на софтвер кој ќе може да обработува и да одговори на природниот јазик и да исполнува различни задачи.

„Во следните неколку години, тие целосно ќе го променат начинот на кој ги живееме нашите животи, онлајн и офлајн. Ќе имате свој личен асистент или „агент“ за вештачка интелигенција. Тоа ќе биде гласот во вашето уво што ќе ви помогне со сè и ќе ви помогне да одлучите каде да одите на одмор, како да се дружите со луѓето и многу повеќе“, вели тој.

Денешното население веќе живее во свет каде што компјутерските и мобилните апликации ни помагаат да испраќаме пари на некого преку интернет, да нарачаме храна или да закажеме разни работи. Сепак, и покрај проширувањето на овие можности, ко-основачот на Мајкрософт, Бил Гејтс, верува дека денешниот софтвер е сè уште „прилично глупав“, според објавата од 9 ноември на неговиот блог ГејтсНоутс.

„Можете да ги користите Мајкрософт Ворд и Гугл Докс за да подготвите деловен предлог, но тие не можат да ви помогнат да испратите мејл, да споделите селфи, да анализирате податоци, да закажете забавни активности или да купите билет за кино“, пишува милијардерот.

Во моментов, ние обично користиме апликации за извршување на една задача, како што е резервација на лет или проверка на нашата банкарска сметка. Сепак, Гејтс предвидува дека вештачката интелигенција ќе ја направи употребата на различни апликации целосно непотребна во следните пет години.

Сепак, има неколку предизвици што треба да се надминат пред да дојдеме до оваа иднина базирана на вештачка интелигенција.

Вештачката суперинтелигенција нема копче за исклучување/Фото: EPA-EFE/FOCKE STRANGMANN

Гејтс смета дека треба да има нов вид на база на податоци за да може ВИ агентот да ги складира, презема и ажурира информациите што ги дознава за вас без да ја жртвува вашата приватност.

Компаниите треба да разберат дали луѓето ќе имаат само еден ВИ агент што ќе комуницира со другите асистенти или дали некое лице ќе создаде ВИ агент за извршување на специфични задачи, како што се туторство или терапија. Ќе мора да има стандардизиран начин ВИ асистентите да разговараат меѓу себе.

Сепак, и покрај овие долготрајни прашања, Гејтс предвидува дека ВИ агентите не се далеку од тоа да станат реалност и дека би можеле да го трансформираат начинот на кој комуницираме со компјутерите и едни со други.

И покрај предвидувањата на Гејтс, веројатно нема потреба да се грижите дали вештачката интелигенција целосно ќе ги замени луѓето наскоро.

Иако чет-ботовите со вештачка интелигенција како Четџипити се импресивни, тие се светлосни години далеку од постигнување интелигенција на човечко ниво, изјави за Си-Ен-Би-Си во мај Хумајун Шеик, основач на стартапот за вештачка интелигенција Дипмајнд во сопственост на Гугл.

Тоа е затоа што во моментов ја немаме потребната технологија за создавање на „вештачка општа интелигенција“ или АГИ, што се однесува на вештачка интелигенција која би можела да ги заврши повеќето задачи добро или подобро од човекот, велат од ИБМ.

„АГИ сè уште не постои – има силна дебата во компјутерската индустрија за тоа како да се изгради и дали воопшто може да се создаде“, напиша Гејтс во блог пост во март.

Засега го имаме она што се нарекува „потесна вештачка интелигенција“. Ова е кога вештачката интелигенција е обучена да извршува одредени задачи многу добро , како што се препорачување филмови или книги што можеби ќе ви се допаднат врз основа на она што сте го гледале или прочитале во минатото, велат од ИБМ.

Но, како што технологијата продолжува да се развива, алгоритмите кои водат како системите за вештачка интелигенција учат исто така ќе продолжат да се подобруваат, напиша Гејтс во март.

„Треба да имаме на ум дека сме само на почетокот на она што вештачката интелигенција може да го постигне“, рече тој. „Какви и да има ограничувања денес ќе исчезнат пред да го дознаеме тоа.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот