Францускиот авто – гигант затвора 15 илјади работни места

Околу 4.600 работни места ќе се затворат во Франција, а компанијата соопшти дека почнала разговори со синдикатот по однос на ова прашање.

„Рено“ ќе укине 15 илјади работни места низ фабриките од цел свет во рамки на планот за намалување на трошоците во износ од две милијарди евра, информира британскиот јавен сервис „Би Би Си“.

– Овој план е од есенцијално значење, изјави главната извршна директорка Клотилд Делбо, која најави и намалување на производството со цел компанијата да се фокусира на профитабилните модели на автомобили.

Околу 4.600 работни места ќе се затворат во Франција, а компанијата соопшти дека почнала разговори со синдикатот по однос на ова прашање.

Во „Рено“ се надеваат дека овој план ќе се реализира без откази, по пат на доброволни напуштања на работни позиции, со преместување на вработени внатре во компаниите како и со преквалификации.

Прочитајте и...  Зибери: Ќе бидам премиер за сите, ги поканувам сите заедници да гласаат за нова надеж во земјата

Стратешкиот партнер на „Рено“, јапонскиот „Нисан“, вчера исто така најави големо намалување на бројот на вработени.

Од „Рено“, каде државата е 15 отсто сопственик, наведоа дека се разгледува намалување на работната сила на шест локации. Компанијата додава дека трошочите ќе ги намалуваат и по пат на редуцирање на бројот на кооперанти во областите инженеринг, намалување на бројот на компоненти кои ги користат, замрзнување на плановите за ширење во Романија и Мароко и намалување на производството ширум светот.

Во компанијата планираат до 2024 година да ги намалат глобалните производствени капацитети на 3,3 милиони возила од сегашните 4 милиони, и дека ќе се фокусираат на на производство на мали „комби“ возила и електрични автомобили.

Прочитајте и...  Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

 

 

Прочитај повеќе

Шахпаска од Велес: На 15 јули одиме напред по патот на напредокот

Слободен печат

ЗНМ, ССНМ и СЕММ ги осудуваат законите упатени кон новинарката Милевска

Слободен печат

Заврши протестот во Нови Сад, во Белград засега мирни демонстрации

Слободен печат

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Шекеринска: Идниот премиер ќе биде Заев кој има рекордна поддршка и кај Македонците и кај Албанците

Слободен печат

Мицкоски: Заев е кошмар за Македонците, но е најпосакуван сон за соседите (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Извршени 16 несродни трансплантации, земјава на мапата на светски центри за лекување најтешки заболувања на крвта

Слободен печат

Демонстрантите во Нови Сад на кратко блокираа полициска станица

Слободен печат

Во Бразил расте бројот на жртви од Ковид-19, во Австралија воведен карантин

Слободен печат

Спасовски вети јакнење на претприемачкиот дух и креативноста кај младите

Слободен печат

Бугарија: Нови 292 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа

Слободен печат

Неколку илјади демонстранти трет ден излегоа на протест во центарот на Софија, ситуацијата засега е мирна

Слободен печат