8 C
Скопје

Tag : Вработеност

Вести Регион Слајдер

Хрватска меѓу земјите на ЕУ со најголем пад на вработеноста

Слободен печат
Вработувањето во Европската унија и еврозоната се намали во последните три месеци во 2020 година, а Хрватска е меѓу земјите со најголем пад на бројот...
Вести Економија

Секој петти Црногорец е невработен

Слободен печат
На крајот на август, во Црна Гора имало 43.070 невработени, што е за 1,6 проценти повеќе од јули, покажуваат податоците на Заводот за вработување. Според...
Вести Економија

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат
Бројот на вработени во Велика Британија падна во второто тромесечие поради коронакризата најмногу во последните 10 години, покажуваат денеска објавените податоци на статистичкото биро ОНС....
Вести Економија

Наредните месеци се очекува раст на бројот на вработени во преработувачката индустрија

Слободен печат
Раководителите на деловните субјекти во преработувачката индустрија во јуни годинава се со намален индикатор за 0,8 процентни поени во однос на мај годинава, а во...
Вести Економија

Италија со пад на БДП од 8,3 отсто

Слободен печат
Италијанската економија може да почне да размислува на опоравување од идната година. а за оваа се предвидува пад од 8,3 отсто, соопшти денеска италијанската Агенција...
Вести Економија

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат
Вработеноста во САД во мај се зголеми за 2,5 милиони, а стапката на невработеност падна на 13,3 проценти, покажаа податоци кои денеска ги објави Министерството...
Вести Економија

Индексите растат веќе тред ден со ред: Надежта за опоравување на економиите го поттикна Волстрит

Слободен печат
Берзантските индекси на Волстрит растат веќе неколку дена со ред бидејќи инвеститорите се оптимисти поради попуштањето на рестриктивните мерки, па се надеваат на брзо опоравување...
Вести Економија

Францускиот авто – гигант затвора 15 илјади работни места

Слободен печат
„Рено“ ќе укине 15 илјади работни места низ фабриките од цел свет во рамки на планот за намалување на трошоците во износ од две милијарди...
Вести Економија

Економијата во еврозоната со најостар квартален пад од 1995 година

Слободен печат
Според проценките на статистичкиот завод на Европската унија, Евростат, бруто домашниот производ во 19 земји на еврозоната забележал пад од 3,8 отсто на квартално ниво...
Вести Економија Слајдер

Симовски: Се очекува пад на БДП, платите и животниот стандард

Слободен печат
За очекување е пад на БДП, намалување на индустриското производство и пад на вработеноста. Платите ќе бидат намалени, животниот стандард ќе падне…тоа е нормално да...