7 C
Скопје

ФОТО: Мистериозна статуа во мраз ги преплаши посетителите на еден парк во Америка

Во паркот „Theodore Wirth“ во Минеаполис, Америка, минувачите беа запрепастени од неочекувана статуа на пештерски човек во мраз.

Фотографиите од необичната глетка брзо се проширија на социјалните мрежи и многумина сметаат дека повторно станува збор за слична мистерија како онаа со монолитите која го привлече вниманието на илјадници луѓе ширум светот на крајот од минатата година.

Instagram
Instagram

Со денови се зборува за замрзнатиот праисториски човек, но овојпат се дозна вистината.

Зад приказната за човекот во мраз нема мистерија, туку станува збор за уметничко дело на Зак Шумак, кој вели дека неговото творештво има посебна порака за светот.

Instagram
Instagram

Уметникот вели дека со својата бизарна креација, тој сакал за момент да ги тргне луѓето од социјалните мрежи и да ги натера да излезат надвор и да имаат посебно искуство на отворено.

Прочитајте и...  Адел и Сајмон го финализираа разводот по две години од нивната разделба

Тој за американските медиуми изјави дека сака да им даде на луѓето нешто за што можат да зборуваат – нешто позитивно.

Instagram
Instagram

Воедно, се надевал дека оваа необична атракција на отворено може да биде нешто што ќе ги охрабри луѓето да излезат од своите домови, да одат во паркови, да одат по патеки и да истражуваат, наместо да седат дома.

Instagram
Instagram

Поврзани вести

Кои се најголемите опсесии на хороскопските знаци: Јарецот е опседнат со себеси, а Ракот копнее по успех!

Слободен печат

Хелен Мирен ќе ја напише светската порака по повод Светскиот ден на театарот

Слободен печат

Деми Ловато: Случајно ослабев, мирна сум

Слободен печат

Експерт го анализираше говорот на телото на Меган во интервјуто: Според заклучокот, кралскиот дворец има од што да се плаши!

Слободен печат

Лејди Гага ќе плати 70 илјади фунти за соодветен третман на нејзиниот ранет чувар

Слободен печат

ФОТО | Беше една од најубавите на која ѝ се восхитуваа и мажите и жените: Славната манекенка денес не личи на себе и ретко се појавува во јавноста

Слободен печат

Остави Коментар