Филипче: Мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат

Министерот за здравство доц. д-р Венко Филипче изјави дека мерките за заштита од ковид-19 кои се во Собранието мора итно да се донесат.

-Пратениците да покажат одговорност и што поскоро едногласно да се изгласаат двата пакети на мерки за заштита на населението и спречување на понатамошно ширење на вирусот. Барам сите сложно да испратиме порака на единство околу важноста за почитување на мерките. Тие се целосно издржани, базирани на анализите на Институтот за јавно здравје и на меѓународните искуства. Исти или слични мерки во моментов веќе се на сила во сите европски држави- потенцира министерот Филипче.

Нема повеќе време за одлагање, состојбата со вирусот е сериозна.

-Истовремено им порачувам на граѓаните дека и постоечките мерки и препораки се во интерес на заштита на нивното здравје и мора доследно да се почитуваат. Болниците се полнат и сите треба да сме свесни дека од секој од нас зависи како ќе ја надминеме состојбата. Следат ризичните есенски и зимски месеци и барам високо ниво на свест и почит кон трудот на здравствените работници-посочува Филипче.

Прочитајте и...  Демократски сојуз: Да не се брза со патокази, Борисов кажа сè

Поврзани вести

ВИДЕО | Пановски: Терапијата што се дава во ковид – центрите во Скопје, треба да се дава и во центрите во внатрешноста

Слободен печат

Црн рекорд во САД: Над 93.000 заразени пациенти се хоспитализирани

Слободен печат

Анализа на мостри од 40 мерни места: Водата во Скопје е квалитетна и безбедна за пиење

Слободен печат

Според испратените СМС пораки: Паркингот на Водно викендот го искористиле 665 возила

Слободен печат

ВИДЕО: Бајден посетил ортопед, повредата на стапалото е поголема отколку што се мислело

Слободен печат

ВИДЕО | Милевски: Со ефективен регионален развој до забрзан инвестициски бум

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian