2 C
Скопје

ФИБА  ја поддржува одлуката на КФСМ да нема шампион

Одлуката на Кошаркарската федерација на Северна Македонија да го прекине националното првенство да прогласи шампион и да има испаѓање од лигата, е дискрециско право на федерацијата, порача генералниот секретар на ФИБА, Адреас Заглис.

КФСМ пред шест дена донесе објави дека е донесена одлука за завршување на Првата лига во машка конкуренција и тоа без да се прогласи шампион.

Одлуката за која гласаа екипите, со убедливо мнозинство поминала на гласањето на Управниот одбор.

 

Во писмото упатено до претседателот на КФСМ, Перо Антиќ, Заглис нотира:

„ФИБА прифаќа и ги поддржува Националните федерации кои го користат своето дискреционо право во интерес за безбедноста на играчите, тренерите, службените лица и гледачите, се додека има таква дискреција вежба во согласност со важечките правила и прописи“.

Прочитајте и...  Неочекувано - Реал продава тандем од 100 милиони, Перез подготвува револуција!

Поврзани вести

Енис Барди на терените во „Ла Лига“ после скоро три месеци!

Слободен печат

СП: Ремизираа Шведска и Словенија, пеколна борба за четвртфинале

Слободен печат

ВИДЕО: Шок за „армејците“, Барса пресилна за Црвена звезда!

Слободен печат

Љафтов: Со успехот ќе придонесеме за афирмирање на одбојката, но и целокупно на спортот во Македонија!

Ракометен скандал на СП: Нè гледаа како вирус, како животни, тоа е расизам!

Слободен печат

ВИДЕО: Фантастичен Македонецот, Тричковски со хет-трик за 22 минути игра!

Слободен печат

Остави Коментар