Федерер започна со изградба на лускузниот дом (ФОТО)

Рожер Федерер по поразот во финалето на Вимблдон од Новак Ѓоковиќ одлучи малку да се одмори од тенисот и да се посвети на приватниот живот. Швајцарецот започна со изградба за нов луксузен семеен дом за него, сопругата Мирка Вавринец и четирите деца.

Според швајцарските медиуми, Федерер дефинитивно одлучи да се пресели во гратчето Раперсвил-Јона, кое се наоѓа во кантонот Сент Гален. Ова гратче кое брои 26.995 жители е формирано во 2007 година кога гратчињата Раперсвил и Јона како и неколку околни села се споија во една целина.

Федерер по продажбата на „стаклениот дом“ кој се наоѓаше на брегот на Циришкото езеро, веќе купи плац на кој ќе го гради луксузниот дом. Дека новиот дом ќе биде луксузен, доказ е тоа што за плацот од 18.000 квадратни метри, тенисерот плати неверојатни 45 милони евра.

Прочитајте и...  Победнички старт за Вардар: Охрид беше достоен ривал на европскиот шампион!

Тука Федерер планира да изгради вистинска империја, голема куќа со разни комплекси од згради кои ќе имаат тениски терени, базени.

– Горди сме што светска ѕвезда како Рожер Федерер доаѓа во нашиот град. секогаш сме среќни за секој нов жител. Меѓутоа, податокот дека светска ѕвезда одлучи да ја смени страната на езерото е доказ за високиот квалитет на живот во Раперсвил-Јона – изјави градиначникот на ова гратче, Мартин Штоклинг.

Рожер Федерер по продажбата на „стаклениот дом“ за 7.5 милиони евра, тој одлучи да го продаде и имотот во Херлинерг и за тој имот бара 31.6 милиони евра. Планот на тенисерот е парите заработени од продажбата да ги вложи во изградбата на новиот дом.

Прочитајте и...  Ал-Келаифи: Нејмар и Мбапе никогаш нема да го напуштат ПСЖ!

Прочитај повеќе

ЛШ: Лајпциг испишува историја, во полуфиналето „бикови“ против „светци“! (ВИДЕО)

Слободен печат

Победнички старт за Вардар: Охрид беше достоен ривал на европскиот шампион!

Слободен печат

И Андреску нема да ја брани титулата на „УС Опен“

Слободен печат

Прв триумф на Металург на ракометниот турнир во Струга

Слободен печат

Димитриевски: Во одлична состојба сум, наскоро се враќам со тимот!

Слободен печат

Погба е блиску до нов договор со Манчестер јунајтед

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Македонскиот голман Димитриевски позитивен на Ковид-19!

Слободен печат

Погледнете го најдобриот гол на сезоната во Премиер лигата! (ВИДЕО)

Слободен печат

Мечевите во Лигата на нации ќе се играат на неутрален терен?

Слободен печат

Адетокумбо ја доби казната поради ударот со глава! (ВИДЕО)

Слободен печат

Игњатов и Омерагиќ го заменија Вардар со хрватскиот великан Хајдук

Слободен печат

Одобрена атлетската манифестација „Охрид трчаТ“

Слободен печат