Евровизија 2019: Дали бројот 17 ќе ѝ биде среќен на ТАМАРА? – Слободен печат
ЕспресоШоу биз

Евровизија 2019: Дали бројот 17 ќе ѝ биде среќен на ТАМАРА?

Емитувањето во живо почнува во 21.00 часот

Вечерва ќе се одржи втората квалификациска вечер на 64. Евровизија. Како и првата вечер, емитувањето во живо почнува во 21.00 часот, а овојпат на сцената ќе настапат 18 кандидати.

Покрај 18 земји кои се натпреваруваат, во второто полуфинале ќе гласаат и трите челна од „Големата петорка“: Обединетото Кралство, Германија и Италија.

Вечерва како 17-та ќе настапи и нашата претставничка Тамара Тодевска со песната „Proud“.

Учесници на второто полуфинале се следниве:
Ерменија: Србук – Walking out
Ирска: Сара мактернан – 22
Молдавија: Ана Одобески – Stay
Швајцарија: Лука Хени – She got me
Летонија: „Карусел“ – That night
Романија: Естер Пеони – On a sunday
Данска: Леонора – Love is forever
Шведска: Џон Лундвик – Too late for love
Австрија: Паенда – Limits
Хрватска: Роко – The dream
Малта: Микела Паче – Chameleon
Литванија: Јуриус Векленко – Run with the lions
Русија: Сергеј Лазарев – Scream
Албанија: Јонида Малиќи – Ktheju tokës
Норвешка: „КеииНО“ – Spirit in the sky
Холандија: Данкан Лоренс – Arcade
Северна Македонија:Тамара Тодевска – Proud
Азербејџан: Чингиз – The truth

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close