Европската комисија му одобри на Гугл да го преземе хрватски Фотомат

Логото на Гугл / Фото: EPA-EFE/HAYOUNG JEON

Европската Комисија безусловно го одобри Гугл преземањето на Фотомат, апликација која користи компјутерска визија и вештачка интелигенција за препознавање, моментално решавање и објаснување математички проблеми.

Анализата на Европската комисија покажа дека оваа аквизиција нема значително да ја намали конкурентната пазарна конкуренција во областите каде што работат Гугл и Фотомат, во делот на алатки за онлајн образование, пишување математички домашни задачи, како и во областа на Интернет пребарување. На 21 февруари, Гугл извести до Европската комисија дека се согласи да го купи Фотомат минатиот мај, барајќи нејзина лиценца, објави Индекс.хр.

„Технологијата на „Фотомат“ ќе му помогне на Гугл да ги подобри способностите за да им обезбеди на учениците подобро искуство за учење математика и да ја прошири понудата за помош за домашни задачи“, изјави портпаролот на Гугл за Ројтерс.

Аквизицијата потоа за хрватските медиуми ја потврди и основачот на Фотомат, Дамир Сабол. Фотомат е бесплатна апликација и лесна за користење. Дејствува како дигитален инструктор по математика и им помага на учениците и родителите да решаваат математички проблеми. Задачата може да биде напишана рачно или со компјутер, а апликацијата користи компјутерска визија, вештачка интелигенција и машинско учење за решавање на задачите.

Апликацијата веќе постигна импресивен успех ширум светот. Фотомат е основана во Хрватска пред речиси десет години, а имаат канцеларии во Загреб и Сан Матео, САД. Инвеститори на Фотомат се американски инвестициски компании.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот