6 C
Скопје

Tag : Европската Комисија

Вести Свет Слајдер

„Стампа“: Договорот со „Астра-Зенека“ и „Џонсон и Џонсон“ нема да биде продолжен

Слободен печат
Европската комисија донесе одлука да не ги обновува договорите за вакцини против ковид-19 со компаниите „Астра-Зенека“ и „Џонсон и Џонсон“ за следната година. Веста ја...
Вести Свет Слајдер

ЕК: Повеќе од половина од возрасните во ЕУ биле жртви на измама преку интернет

Слободен печат
Според Европската комисија (ЕК), 56 отсто од возрасните во Европската унија биле жртви на измама преку интернет во последните две години. Ова се должи на...
Вести Свет Слајдер

Мамер: Планираме дијалог со АстраЗенека за решавање спор за испораката на вакцини

Слободен печат
Европската комисија има намера да покрене механизам за решавање спорови, предвиден во договорот за набавка на вакцини со „АстраЗенека”, која не ги почитува договорните обврски...
Вести Свет

Данска привремено ќе го суспендира вакцинирањето со АстраЗенека поради сериозни случаи на тромбоза: Европската Комисија чека ЕМА да даде став за компликациите

Слободен печат
Портпаролот на Европската Комисија задолжен за здравство, Стефан Де Керсмакер, на денешниот брифинг за новинари изјави дека за случајот со здравствени компликации во Данска поради...
Вести Свет Слајдер

Фон дер Лајен: Комисијата планира на 17 март да ја усвои иницијативата за „Дигитален зелен сертификат”

Слободен печат
Претседателката на ЕК , Урсула фон дер Лајен, со писмото  до европските лидери, за 17 март најави усвојување на законодавниот предлог на европско ниво за...
Вести Македонија

Димитров: Усогласеноста на Северна Македонија со надворешна политика на ЕУ е 92 отсто

Слободен печат
Степенот на усогласеност на Северна Македонија со заедничката надворешна и безбедносна политика на ЕУ, според последниот извештај на Европската комисија за 2019 изнесува 92 отсто,...
Вести Свет

ЕУ ќе го зголеми својот придонес за Ковакс на една милијарда евра

Слободен печат
Европската Комисија потврди дека попладнево ќе најави дека предлага дупло поголем придонес за механизмот Ковакс, јави дописничката на МИА од Брисел. Како што изјави портпаролот...
Вести Свет

ЕК го „ограничува” извозот на вакцини против Ковид-19, Западен Балкан изземен

Слободен печат
 Европската комисија денеска усвои правило за задолжително одобрение за извоз на вакцини против Ковид-19, за оние кои се произведуваат на територијата на ЕУ и кои...
Вести Регион

Кабинетот на Мицотакис: Направен првиот чекор за реализација на грчкиот предлог за европски сертификат за вакцинација

Слободен печат
Земјите- членки на ЕУ, со поддршка на Европската Комисија, се согласија за насоките за издавање на стандардизирани заедничкиЕвропската Комисија, соопштуваат од кабинетот на грчкиот премиер...
Вести Свет Слајдер

„Гардијан”: ЕУ размислува за забрана на извоз на вакцини во Британија

Слободен печат
Европската унија би можела во следните денови да го блокира извозот на милиони дози вакцини против коронавирус во Велика Британија, што ќе претставува одговор од...