Евробарометар: Заштитата на климата претставува приоритет за 94 отсто од Европејците

Климатските промени се најважниот аспект од животната средина за 53 отсто од испитаниците, а 46 отсто одговориле дека тоа е загадувањето.

Последната анкета на Евробарометар покажува дека за 94 отсто од европските граѓани, заштитата на климата претставува приоритет, 91 отсто сметаат дека климатските промени се “сериозен проблем”.

Европската комисија утре треба да го обелодени предлог-законодавството за климата познат како „Закон за климата”.

Резултатите од анкетата на јавното мислење во ЕУ покажува дека граѓаните бараат од европските и националните власти да сторат повеќе за заштита на животната средина .

Климатските промени се најважниот аспект од животната средина за 53 отсто од испитаниците, а 46 отсто одговориле дека тоа е загадувањето.

Околу 80 отсто од граѓаните на ЕУ сметаат дека одговорноста пред сѐ лежи кај големите компании и индустријата кои не прават доволно да спречат климатски промени, додека 67 отсто сметаат дека граѓаните не се доволно активни на ова поле. А, 33 отсто сметаат дека треба да го смениме начинот на кој консумираме за да ја заштитиме животната средина, а 31 отсто оценуваат дека е потребна промена на начините на производство и трговија.

Прочитајте и...  Празници се ближат: Светна новогодишната елка на плоштадот „Скендербег“ во Тирана

Над три четвртини изјавиле дека проблемите со животната средина имаат директни последици врз нивниот живот и нивното здравје, додека 89 отсто се загрижени за ефектот на пластиката врз околината.

Што се однесува до мерките кои граѓаните ги очекуваат од националните и европските власти, 72 отсто сметаат дека нивните влади не прават доволно за животната средина и климата, а 68 отсто сметаат дека ЕУ не прави доволно.

Точно 67 отсто од граѓаните очекуваат мерки за олеснување на рециклажата на пластика, а ист број граѓани сакаат намалување на пластичните амбалажи. Дури 88 отсто сметаат дека облеката што се произведува треба да биде потрајна, а 74 отсто граѓани бараат да се промовира повеќе носењето на веќе користена облека, наместо да се купува нова, 77 отсто сакаат алиштата да се произведуваат со рециклирани материјали.

Прочитајте и...  Бајден ги номинира Блинкен за државен секретар и Кери за специјален пратеник за климата

Поврзани вести

Најново истражување потврди: Две навики значително го зголемуваат ризикот од зараза со коронавирус

Слободен печат

САД воведoa санкции против три руски компании

И.И.

Во Велика Британија 608 починати од Ковид-19, најмногу од мај

И.И.

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Слободен печат

ВИДЕО: Кина и Јапонија работат на јакнење на економските врски

И.И.

ИНФОГРАФИК | Сите анти-ковид вакцини што се влезени во „финале“ на едно место: Од што се направени, колку ќе чинат и нивната ефикасност

Слободен печат

Остави Коментар