Евергрин вечер со Дац и Александар во Антички театар

Во Античкиот театар во Охрид, в петок со почеток од 22:00 часот, ќе се одржи првиот концерт на популарното дуо – Драган Спасов-Дац и Александар Митевски. Во рамките на музичката програма на концертот ќе бидат изведени популарните романтични нумери во комбинација со препознатливите евергрини со кои ова дуо ги освои симпатиите во земјата и пошироко. Концертот ќе се одржи целосно следејќи ги и имплементирајќи ги препораките и здравствените протоколи за организација на ваков тип настани.

Првиот заеднички официјален настап на Дац и Митевски беше во септември 2019 година на фестивалот „Охридски трубадури“ со песната „Цреши охридски“, која освои второ место од публиката и прво од стручното жири. Следуваше настап на фестивалот „Макфест“ со „Уште ми фалиш“, кога ја освоија втората фестивалска награда. Во нивниот досегашен опус се вбројуваат хитовите „Љуби ме“, „Ангелина“ (преработка на популарната „Надалина“), „Хипноза на една љубов“ и „Слика“, а срцата на публиката ги освоија со „Корона чао“, најпопуларната преработка на познатата италијанска песна „Бела чао“. Оваа нумера се стекна со регионална слава и внесуваше позитивна енергија во животите на луѓето во „карантинските“ денови. Митевски и Дац посветено ја забавуваа публиката со своите секојдневни „карантински“ изведби, во чии рамки испеаја повеќе од 100 нумери во текот на петмесечниот период. Неодамна Дац и Митевски направија и свое компилациско цеде-издание со хитови, со наслов „Лек за душа“.

Прочитајте и...  Многу нејзини колешки ги „проголтаа“ годините: Сопственичката на хитот „Boys, Boys, Boys“ и на 52 години е „бомба“ (ФОТО)

Концертот ќе биде организиран во согласност со здравствените препораки и одобрените протоколи за одржување ваков тип настани во време на ковид-19 во нашата земја, односно со задолжително носење лична заштита (маска, шал, марама); задолжително одржување физичка дистанца; задолжителна дезинфекција на раце при пристап на локацијата; задолжително мерење на температура при влегување.

Воедно, според здравствените протоколи, влезниците за овој концерт се во ограничен број. Сите заинтересирани може да ги набават онлајн, преку продажната мрежа karti.com.mk или на некое од официјалните продажните места.

Прочитај повеќе

Виц на дено: Туѓи грешки

Слободен печат

Емотивно видео од најмалата ќерка на Коби Брајант: Тато секогаш ќе те сака!

Слободен Печат

Актерите од „Игра на тронови“ ќе станат родители: Оваа серија дефинитивно ни донесе многу среќа! (ФОТО)

Слободен Печат

Бред Пит проговори за врската со манекенката Никол: Конечно се чувствувам сакан!

Слободен Печат

Убавината скапо ја чинела, поради силните третмани косата ѝ опаднала, бубрезите ѝ откажале, а починала во болки!

Слободен печат

Рита Ора со провокативни комбинации прошета во Милано: Пејачката ги истакна атрибутите и засени манекенките! (ФОТО)

Слободен Печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Како се сакаа две будали“: Емотивна љубовна приказна на најубавата глумица на поранешна Југославија

Слободен печат

Разговор со Елена Тодоровска, портретист: Секој портрет е приказна сама за себе  

Ј.К.Д

Да не сте ни помислиле на вашето куче или маче да им давате од оваа храна!

Слободен печат

Седум вида на млеко кои не сте знаеле дека постојат, а направени се од билки!

Слободен Печат

Пет важни работи за менопаузата што секоја жена треба да ги знае

Слободен печат

Многу нејзини колешки ги „проголтаа“ годините: Сопственичката на хитот „Boys, Boys, Boys“ и на 52 години е „бомба“ (ФОТО)

Васко Спасоски