Ердоган и Трамп телефонски разговараа за ситуацијата во Либија и Сирија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган во телефонски разговор со американскиот колега Доналд Трамп се осврнаа на ситуацијата во Либија и Сирија, како и за борбата против коронавирусот, соопшти кабинетот на турскиот лидер.

– Денеска имаше телефонски разговор меѓу нашиот претседател и претседателот на САД, Доналд Трамп. Тие разговараа за меѓусебните односи, како и ситуацијата во регионот, посебно во Либија и Сирија. Потврдено е дека двете земји се обединети во борбата против епидемијата на Ковид-19, се наведува во соопштението од кабинетот на Ердоган.

Двајцата лидери, исто така, се согласиле да „поддржат тесна политичка и воена соработка со цел воспоставување мир и стабилност во регионот”.

Прочитајте и...  Полицискиот час од воведувањето го прекршиле 4.783 граѓани, од кои приведени се 3.110

Прочитај повеќе

Меркел: И натаму сме на почетокот на пандемијата

Слободен печат

Управните служби на МВР со ново работно време во пресрет на годишните одмори

Слободен печат

Тропската бура Берта се формираше покрај брегот на Јужна Каролина

Слободен печат

Захариева: Од 15 јуни нормално движење во ЕУ и соседните држави

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Прашањата кои ги тиштат припадниците на АРМ вешто се избегнуваат

Слободен печат

Почнува изградбата на фекална канализација во село Усје

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во тек реконструкцијата на градинката „Мајски цвет”

По два дена, еден новозаболен во Прилеп, од утре скрининг на вработените во градинките

Слободен печат

Во Франција речиси 13 милиони лица користеле државна помош за делумна невработеност

Слободен печат

Француската амбасада додели заштитна опрема на Клиниката за гинекологија и акушерство во Скопје

Слободен печат

САД ја предупреди Србија на изборите да нема кандидати кои се воени злосторници

Слободен печат

Пад на економијата во еврозоната од 8 до 12 отсто

Слободен печат