Енрике и официјално се врати на клупата на Шпанија

Луис Енрике и официјално се врати на клупата на Шпанија, 49-годишниот стратег доаѓа на местото на Роберто Морено. Поранешниот тренер на Селта, Барселона и на Рома се враќа на клупата на репрезентацијата, а Морено кој го наследи Енрике на почетокот од годината, одлично си ја заврши работата и ја однесе репрезентацијата на ЕП.

Сепак, само еден ден откако ја однесе Шпанија на ЕП, Морено доби отказ. Морено веднаш по победата над Романија влегол во соблекувалната и со солзи во очите им кажал на фудбалерите дека е отпуштен.

– Можеме да потврдиме дека Луис Енрике повторно ќе биде селектор на Шпанија. На 19 јуни потпишавме договор со Морено, но ја оставивме вратата отворена за Енрике. Разговарав со Енрике во три наврати по смртта на неговата ќерка. Минатиот месец Морено ми кажа дека Енрика посакува да се врати, што значи дека знаеше што се случува. Тој ја започна приказната, и не знам зашто е изненаден. Ние разговаравме со Енрике и тој ни потврди дека сака да се врати, по што веднаш разговаравме и со Морено но тиј ни кажа дека не сака да остане доколку се врати Луис – изјави Луис Рубијалес.

Прочитајте и...  Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Прочитај повеќе

Ирците на колена во Скопје, денот кога Македонија славеше голема победа! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Десетката“ во Барселона е резервирана само за мајстори на фудбалот (ВИДЕО)

Слободен печат

Инфантино: Фудбалот ќе биде поинаков по кризата

Слободен печат

Крај на фудбалот во Белгија, Бриж шампион

Слободен печат

Кошаркарски судии свирчето го заменија за стетоскоп за време на пандемијата

Слободен печат

Тенисерите разочарани од откажувањето на Вимблдон

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најубавата борачка во УФЦ тренира и готви скроз гола (ФОТО)

Слободен печат

Брутален одговор на Рамос на шегата на Ајакс (ФОТО)

Слободен печат

Англичаните си имаат свои идеи по завршувањето на кризата со коронавирусот

Слободен печат

Барселона има план како летово да дојде и до Лаутаро и до Нејмар

Слободен печат

Порака до УЕФА: Полоши сте од Трамп

Слободен печат

Излечени 10 фудбалери на Валенсија од коронавирусот!

Слободен печат