Елмас и Пандев ќе играат против Косово, нивните тестови на корона се негативни

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски може да здивне пред натпреварот против Косово бидејќи ќе може да смета и капитенот Горан Пандев и на Елиф Елмас.

Причина за неизвесност и главоболки кај селекторот но и кај македонската јавност дадоа информациите дека по неделниот натпревар помеѓу Наполи и Џенова во Серија А, дури 14 фудбалер на тимот на Пандев се позитивни на коронавирус.

Џенова потврди 14 случаи на коронавирус, нема нов прекин на Серија А!

Сепак, тестовите покажаа дека Пандев не е помеѓу заразените фудбалери, додека Наполи објави дека сите фудбалери се нагативни на ковид-19.


Ова значи дека и Пандев и Елмас ќе можат да настапат на полуфиналниот бараж натпревар од Лигата на Нации против Косово. Натпреварот ќе се одигра на 8. октомври на Националната Арена „Тодор Проески“, а влогот е пласман на Европското првенство кое ќе се одржи наредната година.

Прочитајте и...  Секој може да помогне, Европол ги бара: Ова се најголемите сексуални предатори во бегство

Победникот од дуелот Македонија – Косово во финалето ќе игра со подобриот од вториот полуфинален дуел помеѓу Грузија и Белорусија и најдобриот тим ќе игреа на континенталниот собир.

Поврзани вести

ВИДЕО+ФОТО: Протест на Синдикатот на полицијата – Бараат враќање на професионализмот и подобри услови

Алек Стојковски

Нови 628 случаи на коронавирус, 15 лица починаа, 531 се оздравени

Слободен печат

Победнички старт на Ѓоковиќ на турнирот во Виена

Слободен печат

Дуел на ранети лавови

Слободен печат

Претседателот на ФИФА позитивен на коронавирус

Слободен печат

Објавена листата на најбрзи фудбалери, Мбапе нема конкуренција

Слободен печат

Остави Коментар