-2 C
Скопје

Експлодираше бомба во Пакистан: Најмалку едно лице загина, а седум се повредени

Најмалку едно лице загина, а седуммина се повредени кога експлодираше бомба крај патот на автобуска постојка во пакистанскиот град Равалпинди, соопшти полицијата.

Седиштето на пакистанската армија и канцеларијата на разузнавачките агенции на земјата се наоѓаат во Равалпинди, на околу 15 километри од главниот град Исламабад.

Полицијата првично соопшти дека бомбата била поставена под мотор, но во соопштението на полицијата од Равалпинди се наведува дека експлодирала направата поставена покрај патот.

Засега никој не презеде одговорност за експлозијата.

Снимките на пакистанската телевизија и на објавените на социјалните мрежи покажуваат изгорен мотор, опкружен со полициски служби и брза помош.

Прочитајте и...  Во хеликоптерска несреќа загина пратеникот Оливие Дасо, еден од најбогатите Французи

Поврзани вести

Брнабиќ: Фотографиите од убиствата не беа многу страшни, има и пострашни

Слободен печат

Растурена свадба во хотел во Тетово

Слободен печат

Австрија ја суспендираше вакцината Астра зенека

Слободен печат

Коневски очекува отчет од Мицковски пред делегатите

Слободен печат

Зошто жените губат во градоначалничката трка?

Весна Тодоровска

Шахпаска: Преку Законот за родова еднаквост ја зајакнуваме улогата на жените во секоја сфера на општественото живеење

Слободен печат

Остави Коментар