6 C
Скопје

Ефект на афродизијак: 5 овошја кои ќе се погрижат за вашиот сексуален живот

Сакате нова енергија во својот сексуален живот? Тогаш во предиграта со партнерот изедете и чинија со овие 5 овошја.

Многу витамини кои ги содржат овошјата делуваат на либидото и го подобруваат сексот. Нормално дека многу фактори влијаат на нашиот сексуален живот, но доколку сакате дополнителна помош, овие овошја имаат неверојатен афродизијачки ефект:

Јагоди

Јагодите делуваат на страста во креветот. Причината за тоа се големите количини на витамин Ц и цинк кои го зајакнуваат либидото. Освен што јагодите се добри за љубовниот живот, штитат и од спонтан абортус.

Цитрусни плодови

Со консумацијата на портокали, лимони или грејпфрут првенствено ќе профитираат мажите. Цитрусите се богати со витаминот Ц и го подобруваат квалитетот на спермата.

Прочитајте и...  Како вашиот ден да биде попродуктивен, а вие да се чувствувате подобро?

Смокви

Ова овошје е едно од најпознатите афродизијаци. Смоквите содржат супстанци кои се добри за срцето, заситуваат, а не предизвикуваат надуеност. Освен тоа, содржат и доста витализирачки состојки како што е на пример фосфорот.

Калинка

Калинката не била без причина омилено овошје на божицата на љубовта, Афродита. Овој плод е симбол на страственост и плодност. Па затоа се исплати да ги консумирате овие вкусни мали црвени бобинки. Калинката содржи естрон кој позитивно делува на либидото.

Банани

Супстанците кои ги содржи бананата делуваат позитивно на сексуалните хормони кај мажите. Освен тоа, бананите содржат магнезиум кој ја стимулира простатата.

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Остави Коментар