Едноставното зголемување на платата не може да ги врати разочараните лекари во Романија

Министерот за здравство на Романија, Виктор Костаке, изјави дека повеќе од 25.000 лекари ја напуштиле државата во изминатите десет години. Министерот рече дека едноставно зголемување на платите не може да ги врати лекарите во земјата, јавија локални медиуми.

Според министерот за здравство, лекарите ќе бидат убедени да се вратат во својата татковина, најмногу со подобрување на условите за работа.

– Треба да ја подигнеме нашата инфраструктура на европско ниво, особено за пациентите, рече Костаке синоќа за телевизијата „Диџи 24″.

Тој додаде дека Министерството за здравство има проекти за подобрување на условите за работа во болниците.

На краток и среден рок, тој најави дека 170 милиони евра се наменети за опрема и обнова на болници до јуни следната година.

Прочитајте и...  Вархељ: Србија ќе има на располагање 15 милиони евра за итни потреби

Првично, централно-левичарската влада тврдеше дека че изгради осум регионални болници со европски фондови, потоа преку јавно-приватно партнерство, но на крајот, проектите останаа само на хартија.

Прочитај повеќе

Никола Димитров: Се гледа од каде ни доаѓа помошта!

Слободен печат

Руско МНР: Пристапувањето на Северна Македонија во НАТО се совпадна со денот на бомбардирањето на поранешна Југославија

Слободен печат

Родилка од Куманово позитивна на коронавирус, бебето останува на ГАК, таа оди на Инфективна

Слободен печат

Нагло слабеење на инфлацијата во Еврозоната

Слободен печат

Израелците наместо ракети произведуваат респиратори

Слободен печат

Во Лондон од коронавирус почина 13-годишно дете

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гутереш: Сите земји треба да ги следат препораките на СЗО за да го ограничат ширењето на вирусот

Слободен печат

Уште една 100-годишна жена се опорави од коронавирусот – добра вест дојде од Холандија

Слободен печат

МАЈКИТЕ ВО САМОИЗОЛАЦИЈА НЕ МОЖАТ ДА РАБОТАТ ОД СВОИТЕ ДЕЦА: Овие се проблемите со кои се соочуваат дома заради коронавирусот

Слободен печат

Путин му испраќа помош на Трамп: Руски авиони полни со опрема тргнуваат кон САД

Слободен печат

Штипјанец ќе плати пет илјади евра затоа што за време на самоизолација отишол на бербер

Слободен печат

Виенски економски институт: Рецесија им се заканува на сите земји од Средна, Јужна и Источна Европа

Слободен печат