Едно лице спасено од голем пожар кај село Дражево

Едно лице е спасено од големиот шумски пожар кој избувна попладнево околу 13.00 часот во близина на селото Дражево, општина Ново Село, изјави за МИА командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев.

Според него, се работи за повозрасно лице кое најверојатно се движело на местото на избувнувањето на пожарот. Пожарникарите го пронашле во несвесна состојба и по укажаната помош е однесен на преглед, но е надвор од животна опасност.

– Пожарот кај селото Дражево се шири со голема брзина и зафати поголема површина. Поради опасност од запалување исклучена е електричната енергија од далноводот кој поминува тука. Ги преземаме сите мерки да не се прошири, рече командирот на ТППЕ Струмица, Александар Гудев.

Прочитајте и...  Њујорк пост: Еден од десет пациенти никогаш нема да го вратат чувството за мирис и вкус

Истовремено со овој пожар се запали и депонијата „Шапкар” кај селото Добрашинци, на која се одложува отпадот од општините Струмица и Василево. Со интервенција на пожарникарски возила од Струмица и Радовиш, како и со цистерни на ЈПКД „Комуналец” пожарот е изгаснат.

Во Струмичко активен е и пожарот на планината Готен, кој гори дваесетина денови и од вчера се прошири кај поранешното село Кушкулија, општина Василево.

Прочитај повеќе

Спасовски: Создадени се услови за напредок со цел повисоки плати и пензии

Слободен печат

Лагард: Пандемијата на коронавирусот длабоко ќе ја промени светската економија

Слободен печат

Филипче: Клиниката за пластична и реконструктивна хирургија е целосно реновирана (ФОТО)

Слободен печат

Најнеизвесните избори досега: Хрватска денеска ќе гласа за новиот парламентарен состав

Слободен печат

СЗО ги прекинува испитувањата: Хидроксихлорокин не ја намалува смртноста од коронавирусот

Слободен печат

Партиите продолжуваат да ги презентираат изборните понуди на средби со граѓани

МИА агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СЗО: Рекордно дневно зголемување на бројот на новозаразени – Нови 212.326 случаи на коронавирус

Слободен печат

Вкупниот број на активни случаи изнесува 3.611, Чаир со најмногу заразени

Слободен печат

Шекеринска од Дебар: Минималната плата ќе биде 20.000 денари

Слободен печат

Силјановска – Давкова: Нема самопочит, без почит кон предците, кон историјата, нема дрво без корен

Слободен печат

Мицкоски: Се пријавувам да бидам првиот кандидат за ветинг на македонската политичка сцена

Слободен печат

Спасовски: Народот ги виде Скопје 2014 во стиропор и ВМРО-ДПМНЕ во криминал и веќе избра сигурна иднина и пари кај граѓаните

Слободен печат