Џонсон во посета на ОАЕ за да му оддаде почит на починатиот претседател

Борис Џонсон/ Фото EPA-EFE/NEIL HALL / POOL

Британскиот премиер Борис Џонсон утре ќе отпатува во Обединетите Арапски Емирати за да му оддаде почит по смртта на претседателот Шеик Калифа бин Зајед, соопштија од неговиот кабинет во саботата.

Џонсон, кој рече дека е длабоко тажен кога дознал за смртта, ќе ја искористи посетата и „да ја зајакне блиската врска меѓу Обединетото Кралство и Обединетите Арапски Емирати, која ќе продолжи под претседателство на неговото височество шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан“. се вели во соопштението.

Шеикот Мохамед бин Зајед избран за нов претседател на ОАЕ

 

Видео на денот