Дончиќ се врати во свој стил, Далас подобар во тексашкото дерби (ВИДЕО)

Лука Дончиќ повторно се врати во игра, откако ги пропушти последните четири натпревари за Далас, поради повреда на десниот глужд. Словенецот му помогна на тимот да го добие дербито на Тексас против Сан Антонио со 102:98 и со тоа да стигне до својата 20. победа досега во сезоната.

Дончиќ повторно беше близу до „трипл-дабл” против Спарси, реализираше 24 поени, 10 скокови и 8 асистенции за 33 минута игра, но тој немаше свој ден при шутот од тројка, завршувајќи со 1/6 од далечина.

Другите четворица од почетните пет на Маверикси исто така завршија со двоцифрен број на поени. Тим Хардавеј Џуниор постигна 17 поени, Кристап Порзингис и Доријан Фени-Смит постигнаа 13, додека Двајт Пауел заврши со 11 поени и седум скокови.

Прочитајте и...  Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

На спротивната страна Демар Дерозан со 21 поен, Руди Геј 18 и ЛаМаркус Олдриџ со 17 беа најефикасни во гостинската екипа.

НБА, резултати:

Детроит Пистонс-Вашингтон Визардс 132:102
Бруклин Нетс-Њујорк Никс 82:94
Далас Маверикс-Сан Антонио Спарс 102:98
Оклахома Сити Тандер-Мемфис Гризлис 97:110
Сакраменто Кингс-Минесота Тимбервулвс 104:105, 90:90 (2 прод.)
Јута Џез-Портланд Трејл Блејзерс 121:115

Прочитај повеќе

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат

Вимблдон ќе им исплати парични награди на тенисерите иако турнирот е откажан

Слободен печат

Двајца фудбалери на Македонија ЃП позитивни на корона, четворица во изолација

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ред Бул дефинитивно ја затвори вратата за Себастијан Фетел

Слободен печат

Надал си постави нова цел, 25 грен слем титули

Слободен печат

Стартот на Бундеслигата е закажан за септември

Слободен печат

Шкендија ја темпира формата со пет пријателски натпревари

Слободен печат

Кипарската Докса го промовираше Шишковски

Слободен печат

Турски или дански предизвик за Jунајтед во Лига Европа

Слободен печат