Доналд Трамп не може да одлучи кој му е омилен диктатор

Контроверзниот американски претседател Доналд Трамп честопати го привлекуваше вниманието на  светската јавност со неговите изјави и Твитер-објави, кои според многумина се невообичаени за еден светски лидер. Сега, светските медиуми пренесуваат дека тој на последниот Г7-самит, пред другите светски лидери константно зборувал дека севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун е „одличен човек“ и неверојатен лидер, притоа посочувајќи дека тој ја преземал функцијата на само 25 години во тешки околности.

Овие забелешки не се многу различни од оние кои Трамп ги кажа во јавноста за првиот човек на Северна Кореја, што според светските медиуми укажува дека американскиот претседател е токму онаков како што се претставува и на Твитер, без многу влакна на јазикот.

Слична сторија пренесе и американски „Волстрит журнал“, информирајќи дека на неодамнешниот Г7-самит во Биариц, Франција, Трамп кога го видел египетскиот претседател Абдел Фатах ал Сиси го повикал и гласно и пред сите кажал „Каде е мојот омилен диктатор?“. Според сведоците, Трамп се обидел да се шегува, но на многумина не им се допаднала шегата и настанал целосен молк во просторијата.

Прочитајте и...  Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Доколку се точни овие приказни, американскиот претседател е голем фан на диктаторите, а според „Ролинг стоун“, тој неколку пати навестувал, иако шегувајќи се, дека нема да го почитува претседателскиот мандат и ќе се кандидира и по трет пат за претседател, иако е дозволено само двапати. Само се уште не е јасно дали Трамп повеќе го сака Ким Јонг-ун или неговиот египетски колега ал Сиси.

Прочитај повеќе

Трамп: Гренел ќе остане задолжен за дијалогот меѓу Белград и Приштина бидејќи е многу добар во таа работа

Слободен печат

Албанската опозиција го поддржува протестот на Мета

Слободен печат

Убиен лидерот на Ал Каеда во Јемен

Слободен печат

Уапсени се двајца скопјани при заплена на 12 килограми хероин на влез во Црна Гора (ФОТО)

Слободен печат

Мета: Одбраната на Уставниот суд е црвена линија на секој чесен и одговорен Албанец

Слободен печат

Израел убиле Палестинец, по што следела одмазда од 20 ракети

Слободен печат

Остави Коментар

14 + седумнаесет =

Прочитај повеќе

Стапува во сила забраната за увоз и извоз на отпад за согорување меѓу Северна македонија и Бугарија

Слободен печат

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат