7 C
Скопје

Доколку наскоро не се пронајде вакцина, нема Олимписки игри ниту во 2021 година

Олимписките Игри во Токио поради пандемијата на коронавирусот од 2020 се презакажани за 2021 година, но постои можност и тогаш да не се одржат.

Ова го тврди Светската здравствена организација која ја отфрла можноста најголемиот спортски настан да се одрожи доколку во меѓувреме не се пронајде вакцина за ковид-19.

Доколку се најде вакција на ковид-19, тогаш Олимписките игри во Јапонија ќе се одржат во 2021 година. Во спротивно, не е реално да се одржат“, стоиво соопштението на Светската здравствена организација.

Сличен став неодамна изнесе и директорот на организацискиот одбор на Игрите во Токио, Тоширо Муто, кој најави дека нема гаранции дека вирусот ќе се стави под контрола до идното лето.

ИОК и организаторот претходно одлучија, Олимписките игри во Токио да се одржат од 23 јули до 8 август 2021 година.

Прочитајте и...  Египет денеска почна со вакцинација против коронавирус со кинеската вакцина на Синофарм

Поврзани вести

Капитенот Лазаров со поддрша за Мукаетов: Под неговот водство се изградивме како сериозна федерација

Слободен печат

Катар играше за Хрватска, Шпанците ја растурија Унгарија

Слободен печат

Во Москва сепак не е уапсен славниот фудбалер: Не сум единствениот Даниел Агер на светот

Слободен печат

Капитенот на Аталанта се сели во Севиља

Слободен печат

ЖФК Љуботен ги претстави шесте засилувања со кои ќе брка пласман во Европа

МИА Агенција

Џудо федерацијата на Македонија објави дека на уапсениот тренер обвинет за силување на малолетнички пред една година му е одземена лиценцата

Слободен печат

Остави Коментар