Додека Грета Тунберг реди нови признанија, Џереми Кларксон и порача „да замолчи и да се врати на училиште“ (ВИДЕО) - Слободен печат

Додека Грета Тунберг реди нови признанија, Џереми Кларксон и порача „да замолчи и да се врати на училиште“ (ВИДЕО)

Џереми Кларксон (59) повторно ја нападна младата активистка против климатски промени, Грета Тунберг, порачувајќи и ѝ  „да замолчи и да се врати на училиште“.

Велејќи дека „луда и опасна“, познатиот презентер очигледно има само лоши зборови за младата швеѓанка која ги освои младите низ светот, бидејќи ова е само еден од низата напади кои ги насочи кон 16 годишната Грета.

Кларксон беше отпуштен од BBC во 2015 кога беше обвинет дека го нападнал продуцентот на шоуто Top Gear. Исто така, тој беше гласен критичар против науката за глобалното затоплување, но, неодамна призна дека си го променил ставот откако снимил шоу во југозападна Азија и „видел со свои очи“ дека таму се случуваат вистински климатски промени.

Телевизискиот презентер неодамна беше во Австралија за да ја промовира новата сезона на The Grand Tour, а ја искористи приликата за повторно да ја нападне младата активиска против климатски промени, Грета Тунберг, пренесува Dailymail.co.uk.

„Таа е луда и опасна и ги предизвикува младите теца да не можат да спијат со нејзиниот идиотизам, мислам дека треба да се врати на училиште и да замолчи“, вели тој.

Прочитајте и...  ХЕРА: Насилството не започна, ниту пак ќе заврши со постоењето на групата „Јавна соба“

Овие лоши коментари од Кларксон доаѓаат само неколку дена откако во интервју за The Independent ја искористи и таа прилика да ја нарече Грета Тунберг „глупав идиот“. Тој обвинува дека нејзиниот говор во Обединетите нации – каде таа ги обвини лидерите дека ги „украле нејзините соништа и детство“ не понудил никакви решенија.

„Сметам дека е само чудна швеѓанка со лош темперамент. Ништо нема да се постигне со пловењето на другата страна на океанот со јахта на дизел, а потоа лажење за моторот на дизел“, обвинува Џереми во интервјуто. Додава дека е свесен за климатските промени веќе некое време, и дека „сега некоја чудна швеѓанка трча наоколу и вели дека сите ќе умреме, па да сме биле свесни“ – Наместо да трча наоколу и да ги крева рацете, би требало да оди на местата каде се случуваат вистинските климатски промени, а не да му се „дере“ на Трамп, вели презентерот.

Прочитајте и...  Богдановиќ: Ќе се залагам за проширување на надлежностите поврзани со заштита на животната средина на локално ниво

Неговото излагање дека си го променил мислењето околу климатските промени, британскиот дневен весник The Guardian го оцени како „најголемото откритие“ во неговата годишна кариера.

А додека Џереми ја напаѓа Грета, младата активистка се закити со ново признание: Таа ја доби Наградата Right Livelihood, наречена „Алтернативна Нобелова награда“.

Младата активистка беше наградена за „инспирирање и зајакнување на политичките барања за итна акција за климатските промени, засновано на научни факти“, наведе жирито кое ја доделува наградата.

„Борбата продолжува, ние никогаш нема да застанеме“ – порача Грета Тунберг преку видео обраќање, бидејќи не можеше да присуствува на настанот.

Прочитај повеќе

Вучиќ свикал итен состанок со министрите

Слободен Печат

Републиканците под притисок: Советник има докази против Трамп?

Слободен Печат

Ахмети: Бараме владеење на правото преку ветингот

Слободен печат

„ЖЕТОН ЗА КУЛТУРА“: Бесплатен билет за музеј или претстава доколку не користите автомобил во Виена

Слободен печат

Туристи од Тајван во Шибеник носеле натпис „Не сме од Кина“ (ФОТО)

Слободен Печат

Наскоро на Фејсбук страната на 1ТВ ќе бидат откриени лицата кои стојат зад тивката ликвидација на Боки 13

Слободен печат

Остави Коментар

nineteen − one =

Прочитај повеќе

Објавено името на амбасадорот на Велика Британија во ЕУ по Брегзит

Слободен Печат

Странски дипломати ја осудија прекумерната сила на ирачките безбедносни сили врз демонстрантите

Слободен печат

Нова виза по Брегзит: Брз влез во Велика Британија за научници, математичари и истражувачи

Слободен Печат

Макрон: Антисемтизмот неподносливо се враќа

Слободен Печат

Манчевски: Нема системски притисок врз вработените во администрацијата

Слободен печат

Пожар „проголта“ 37 бродови во Алабама, осум лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат