Димковски: Во наредните денови во целост ќе заврши откупот на тутунот

Според него, годинава е постигната највисока откупна цена која со вклучените субвенции достига до 300 денари за килограм тутун.

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Трајан Димковски очекува во наредните денови целосно да заврши откупот на тутунот од годинешната реколта.

Според него, годинава е постигната највисока откупна цена која со вклучените субвенции достига до 300 денари за килограм тутун.

-Во наредните денови очекувам откупот на тутун во целост да биде завршен иако согласно закон треба да заврши до крајот на месец февруари. Според последните информации од терен, просечната откупна цена достигна 222,2 денари. Околу 90 насто од вкупно произведениот тутун е откупен, а ние сме подготвени доколку се појави вишок на тутун кој не е откупен и тој да се откупи за што имаме резервна варијанта односно решение. Во однос на постигната откупна цена, рече министерот Димковски, ако се направи споредба во однос на последните 5 години кога просечната откупна цена на тутунот во 2014 и 2015 година беше 128, а потоа и 180 денари, во последиве 3 години откупната цена порасна на 217 и на над 222 денари, и ако на тоа се додадат субвенциите тогаш очекуваме просечната откупна цена на килограм тутун да изнесува близу 300 денари- изјави Димковски за време на денешната посета во Општина Новаци.

Прочитајте и...  Швајцарски власти: При влез самоизолација за лица од 29 држави меѓу кои и Македонија

Прочитај повеќе

Јанушев: Промоција и поддршка на македонските компании за настап на странски пазари

Слободен печат

Лукаревска: Со бокс во лице на жена не се “исправа” држава

Слободен печат

Дојче Веле: Западен Балкан има големи очекувања од Берлин, кои ни теоретски не можат да се исполнат

Слободен печат

Петар Богојески: Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години

Слободен печат

Шахпаска: Продолжуваме да ја градиме нашата земја по европски пример, современа инфраструктура за современа држава

Слободен печат

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат

Ердоган му одговори на Западот за критиките за Аја Софија: Ова е напад врз суверенитетот

Слободен печат