Дански терорист најверојатно стои зад падот на рускиот авион во кој загинаа 224 луѓе

Данскиот терорист Басил Хасан би можел да стои зад падот на рускиот патнички авион „ербас А321“ над Синајскиот Полуостров во Египет во октомври 2015 година, пренесе данското радио ДР, повикувајќи се материјали и истрагата за друг терорист поврзан со осомничениот, пренесе „Блиц“.

Според извештајот на данското радио, новинарите дошле до материјали поврзани со истрагата чија централа фигура бил Австралијанецот Халид Хајат, кој е осуден поради планот да разнесе авион на линијата од Сиднеј до Абу Даби во јули 2017 година.

Хајат, кој е поврзан со Исламска држава, наводно сведочел дека неуспешниот терористички напад го испланирале неговиот брат Тарек и Басил Хасан.

– Авион есплодираше над Египет. Истите луѓе (Хајат и Хасан) стојат зад тоа – стои во извештајот на истрагата.

Прочитајте и...  Од полноќ Австрија целосно ја отвора границата кон Словенија

Документите покажуваат дека терористите планирале да искористат ист метод во двата напади, пренесе „Спутник“.

Хасан, кој е роден во 1987 година, е од данска националност и дипломирал инженерство. Според наводите на американскиот Стејт департмент, тој одиграл клучна улога во планирање на операции на териториите кои се наоѓале под контрола на ИД.

Падот на авионот во октомври 2015 година е најсмртоносна несреќа во историјата на руската и советската авијација, настан во кој загинаа 224 луѓе. Во авионот имало и 25 деца. Руските тајни служби тврдат дека се работи за терористички напад.

Прочитај повеќе

ЦДЦ: Ковид-19 и сезонскиот грип ќе бидат големо оптоварување за здравствениот систем на САД

Слободен печат

Петровска: Ќе беше неодговорно ако поттикнев раздор во полицијата

Слободен печат

Градоначалничката на Вашингтон бара повлекување на Националната гарда од главниот град

МИА Агенција

Демонстрантите во САД бараат реформи во судството и полицијата

МИА Агенција

ОЈО Велес отвори предмет по повикот за масовно одење во верските храмови

Слободен печат

За да го избегнат полицискиот час граѓаните „бегаат“ во Маврово, Струга и Охрид (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Слободен печат

„„Виз Ер” ја продолжи суспензијата: До 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат