Дали Мајкл Б. Џордан ќе биде новиот Супермен?

michael b jordan
Фото: Принтскрин/Instagram

Се чини дека Мајкл Б. Џордан и неговата продуцентска компанија развиваат проект „Black Superman“ за „HBO Max“, базиран околу ликот Вал-Зод.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michael B. Jordan (@michaelbjordan)

Според Collider, продуцентската куќа на Џордан ангажирала неименуван сценарист кој во моментов работи на сценариото за лимитираната серија.

Засега не е објавено дали Џордан навистина ќе биде тој што ќе го облече супер-костумот. Обожавателите се воодушевени со неофицијалните вести, па веќе прашуваат зошто Џордан да не би го играл Супермен?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Michael B. Jordan (@michaelbjordan)

Оваа вест доаѓа по објавата на почетокот на оваа година дека режисерот Џ. Џ. Абрамс и Та-Нехиси Коутс развиваат своја суперхеројска приказна која ќе ја толкува црн актер, во продукција на  „Warner Bros.“.

Иако тоа ќе биде филм, а како што пишуваат странските медиуми, се очекува приказната да го следи Кларк Кент / Кал-Ел, додека проектот на Џордан ќе се фокусира на Калвин Елис / Вал-Зод.

Видео на денот