Цаца Николовска: Иницијативата е прифатена, што значи дека ќе се расправа за членот 11а

Иницијативата е прифатена, што значи дека ќе се расправа. Би сакала самото расправање да биде на потранспарентен начин, да има експерти за да може и Уставните судии и граѓаните да слушнат повеќе, рече во емисијата „Само вистина“ судијката Маргарита Цаца Николовска, за автентичното толкување на членот 11 од Законот за амнестија

-Ние за оваа иницијатива расправавме, така да во овој момент како ќе се заврши не би можела да кажам, јас се надевам дека судиите ќе размислат што значи враќање на една ситуација која претходно била расправана, што значи носењето на одлуката на претседателот во тоа време. Имајќи во предвид што се случуваше во моментот и по тоа, се надевам дека уставните судии ќе размислат. Не би рекла дека на тој начин се носи помирување. Не може да носите помирување во момент кога државата гореше. Јас заборавив дека Уставниот суд евентуално ќе одлучува за тоа. Треба да се има предвид дека Уставниот суд треба да води сметка што ќе донесат одлуките- истакна Цаца Николовска.

Прочитајте и...  Горан Костовски – Индог: Поткастот во Македонија е многу млад медиум и мислам дека е нешто што допрва ќе се развива (ВИДЕО)

Судијката, Цаца Николовска вели дека автентичното толкување е малку пошироко елаборирање.

 

Прочитај повеќе

Град Скопје: Остануваат средства за околу 4.000 апликации за субвенции за инвертери

Слободен печат

Путин: Постои само една шанса за спас – мерките мора да бидат национален проект

Слободен печат

Филипче: Капацитетот во болниците се менаџира добро, продолжува работата на епидемиолозите на терен

Слободен печат

„Зелена лупа” поднесе иницијатива за одговорност на тројца судии од Апелацискиот суд

Слободен печат

Конте ја одби понудата на „Атлантија“ за управување со патиштата

Слободен печат

Неделава поскапи горива за половина до еден денар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Доларот и понатаму под притисок бележи слаб пад

Слободен печат

Франција разгледува воведување на задолжително носење маски во затворени места

Слободен печат

Американската амбасада донираше заштитни средства за организација на изборите

Слободен печат

Брнз: Преземени се заштитни мерки за граѓаните, ќе треба да видиме каков ќе биде одзивот на гласачите

Слободен печат

Анкета: Германците поддржуваат построга политика за доделување азил

Слободен печат

Цената на акциите на азиските берзи на највисоко ниво последниве пет месеци

Слободен печат