Црвена звезда го декласираше Будуќност за финале во АБА лигата

фото: Buducnost VOLI/Filip Roganovic

Кошаркарите на Црвена звезда ја продолжија својата доминација и на вториот натпревар против Будуќност и славеа со резултат 97:56 за пласман во финалето на АБА лигата.

Црвена звезда за првпат во плеј-офот ја остварија првата победа во Подгорица, до сега беше 8:0 за шампионот на Црна Гора. Исто така, актуелниот шампион на АБА лигата после 13 години во салата „Морача“ постигнат повеќе од 86 поени.

За белградските „црвено-бели“ Лука Митровиќ блескаше со 17 поени, два помалку запиша Филип Петрушев.

На спротивната страна единствено „двоцифрен“ учинок имаше Дробњак со 11 поени, следен од Џеј-Џеј О`Брајан кој постигна девет.

Во второто полуфинале силите ќе ги одмерат Партизан и Цедевија Олимпија чија серија ќе стартува в недела.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот