Чај од пет состојки лекува 50 болести

Фото: Профимедиа

Овој неверојатен чај кој лекува повеќе од 50 болести содржи пет состојки.

Куркума – лековитите својства на куркумата се многу популарни. Соединението куркумин ги намалува воспаленијата, се бори против рак и му помага на срцето да го сочува здравјето.

Ѓумбир – ги ублажува мигрените, има противоспалителни својства и помага во борбата против ракот.

Цимет – овој зачин го намалува и регулира шеќерот, ги лекува вирусните инфекции како што се настинките, грипот и кашлицата.

Кардамон – ако сакате да спречите создавање на крвни згрутчувања, користете кардамон. Овој зачин го одржува здравјето на крвните садови, ја подобрува циркулацијата на крвта, ги чисти бубрезите.

Мед – исто така, се нарекува и најздрава храна на светот. На чајот му дава пријатен вкус и претставува извор на енергија за телото, го јакне имунолошкиот систем.

Потребни состојки:

– ½ лажица ѓумбир

– ½ лажица цимет

– 16 лажица куркума

– прстофат кардамон

– 500 мл вода

– 1 лажица мед

Подготовка:

500 мл  вода ставете во соодветен сад и загревајте додека да зоврие, на тивка температура. Кога ќе зоврие, додадете ги ѓумбирот и циметот, а потоа и куркумата, кардамонот, па измешајте. Оставете сѐ заедно да проврие околу 5-10 минути. Оставете десетина минути да се излади, а потоа исцедете и засладете со мед.

Чајот пијте го секое утро.

Видео на денот