Буфон им се поклони на фудбалерите на Иран: За многумина вие сте херои, за мене пример

Иран ја слави првата победа на Светското првенство/Доха, Катар/25 ноември 2022/фото: EPA-EFE/Rungroj Yongrit

Еден од најдобрите голмани во историјата, Италијанецот Џанлуиџи Буфон (44) ја коментираше победата на Иран против Велс (2:0) во второто коло од групата „Б“ на Светското првенство во Катар.

– Ќе влезете во историјата поради вашата храброст. Денешната победа е знак на надеж и сила за оние кои се борат за слобода во вашата земја. За многумина вие сте херои, за мене пример – напиша чуварот на мрежата на Парма на Инстаграм.

Азиската селекција има три бода и во последното, трето коло ќе игра против САД на 29 ноември од 20.00 часот за пласман во осминафиналето на СП.

Иранците по шести пат во својата историја играат на Мундијалите и никогаш до сега не ја поминале групната фаза.

Прочитајте повеќе: Уште една „нула“ во Катар, Американците беа блиску да ја шокираат Англија

Видео на денот