Брестовац: Задоволен сум од ракометарите

Македонската репрезентација е поразена од Португалија со 25:29 во осминафиналето на Светското првенство кое се игра во Скопје.  Сепак, селекторот Данило Брестовац е задоволен од прикажаната игра на неговите избраници бидејќи го дадоа максимумот.

– Сакавме да играме со Португалија. Ја избравме, мислев дека можеме против нив. Видов дека ќе биде тешко против Германија и против Исланд. Имавме еден гол предност, но не успеавме да славиме на крајот. Може да се забележи дека за нас е полесно кога играме против европски репрезентации.

Но, ни недостига физичка и техничка подготовка, а имаме уште работа за да произведеме ракометари за А-репрезентацијата. Задоволен сум од играчите, сепак за разлика од нас, португалските ракометари редовно играат во нивните клубови и имаат поголемо искуство.

Прочитајте и...  РПЦ: Вселенскиот патријарх не треба да се меша во дијалогот помеѓу СПЦ и МПЦ

Треба да бидеме среќни ако од оваа генерација излезе уште некој потенцијал за А-селекцијата, покрај Серафимов, Костески и Кизиќ. Знам дека постои разочарување, но ако сме искрени, ние сме селекција од Б-дивизија и треба да тежнееме што побрзо да дојдеме до А дивизија– изјави Брестовац.

Прочитај повеќе

Прекрасната ќерка на „Вујо Мајсторе“ (ФОТО)

Слободен печат

Фјури потежок дури 20 килограми од Вајлдер пред бокс мечот на годината (ВИДЕО)

Слободен печат

Барселона со благослов на Ла Лига ги купува натпреварите

Слободен печат

Вилијамсон е неверојатен: По 10 натпревари влезе во историјата на НБА (ВИДЕО)

Слободен печат

Адвокатот кој два пати го одлагаше Брегзит ќе го брани Манчестер сити

Слободен печат

Родителите на Србинот кој прифати да игра за Косово добија отказ од работа

Слободен печат

Остави Коментар

два × 4 =

Прочитај повеќе

Слика на Арсенал која ќе ви ги разубави денот: детето не знаеше кај да оди (ФОТО)

Слободен печат

ЛУД РУСИН: Пред “Делиите“ се појави со шал на Партизан (ВИДЕО)

Слободен печат

Ѓорѓев останува во Грасхоперс до 2022 година

Слободен печат

Црвен картон за расизмот во Германија

Слободен печат

Трите причини поради кои Чави не ја прифати понудата на Барселона

Слободен печат

Ѕвездите на ПСЖ го навлекоа бесот на јавноста: Пијани и полуголи само еден ден по поразот од Борусија (ВИДЕО)

Слободен печат