Португалија ја запре Македонија во осминафиналето

Ракометната репрезентација на Македонија до 19 години е поразена од Португалија со 25:29 (12:15) во осминафиналето на ракометниот Мундијал кој се игра во Скопје и настапите ќе ги продолжи во разигрувањето за пласман од 9. до 16. место.

Младите ракометари го одиграа најдобриот натпревар на Светското првенство но противникот кој во групната фаза имаше максимални пет победи, на крајот се радуваше.

Избраниците на селекторот Данило Брестовац одлично го започнаа натпреварот, го диктираа темпото на игра и таквиот пристап им донесе водство од 7:5 на половина од првото полувреме. Но Португалија покажа зашто имаше максимален скор во групната фаза, влегоа во посакуваниот ритам и во последните десет минути од првиот дел, негативата од два гола (6:8) ја анулираа и ја претворија во предност од 15:12.

Прочитајте и...  Изминатата седмица во Охрид 29, во Струга 55 потврдени случаи на Ковид-19

Во второто полувреме, одлично започна голманот Кизиќ, имаше неколку интервенции со кои помогна да се врати резултатската неизвесност (18:18). На секоја серија на Португалците, избраниците на селекторот Брестовац одговараа со своја серија и на седум минути до крајот, „црвено-жолтите“ имаа и предност од 24:23. Но, радоста кратко траеше, португалските ракометари направија серија од 0:3 со која ја обезбедија победата која ги однесе во четвртфиналето каде ќе се играат против Франција.

Мартин Серафимов со девет постигнати голови беше најпрецизен на натпреварот, а Младеновиќ постигна седум, додека кај Португалија најдобар беше Мораиш со шест голови.

Прочитај повеќе

Јунајтед ги победи Сити и Челси, одличниот дефанзивец доаѓа на „Олд трафорд“?

Слободен печат

Англија завиена во црно: Почина легендарниот стопер, освојувач на СП

Слободен печат

Мурињо не се откажува од трофеите: Колку време им требаше на Клоп и Ливерпул?

Слободен печат

Белорусите имаат свој Меси, млад 18-годишен фудбалер ја посрами одбраната (ВИДЕО)

Слободен печат

Холандија во шок: Почина светска и европска шампионка во брзо лизгање

Слободен печат

Аталанта е спектакуларна екипа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Реал Мадрид сигурно чекори кон титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Нова смрт на спортските борилишта: Почина млад руски хокеар на тренинг

Слободен печат

Неверојатна исповед на Нани: Немавме што да јадеме, стомакот ми вриштеше од глад

Слободен печат

Балканците доминираат во НБА: Дончиќ најдобар плејмејкер, Јокиќ најдобар центар

Слободен печат

Федерер откри зашто не се пензионира во 2009 година

Слободен печат

Лигата на Европа е Куп на лузерите (ВИДЕО)

Слободен печат