Блогерка со своето момче и професорка од Австралија уапсени во Иран, обвиненијата не се познати

Две Австралијанки со британско потекло и еден австралијански државјанин се уапсени во Иран. Една од жените била уапсена со своето момче пред десет недели според непознати обвиненија, а на другата и е изречена затворска казна во траење од 10 години.

Австралиското Министерство за надворешни работи потврди дека им пружило помош на уапсените државјани. Не е познати дали овие два случаи се поврзани.

Иран во изминативе неколку дена уапсил неколку лица со двојно државјанство, вклучувајќи и Британка со иранско потекло, која е во затвор во Техеран од 2016 година според обвиненијата за шпионажа, кои таа ги негира.

Се верува дека овие две жени се првите уапсени кои имаат британски пасош, а не се со иранско потекло.

Прочитајте и...  Германските работодавци со апел до владата: Потребни ни се работниците од Западен Балкан

Една од уапсените жени е блогер која патувала по Азија со момчето кој е Австралијанец.

Втората е академик и предава на универзитет во Австралија, со тоа што не се познати обвиненијата против нив, но казната од десет години затвор обично е предвидена за шпионажа.

Прочитај повеќе

Русија следната година ќе започне со тестирање на вакцината против коронавирусот на деца

Слободен печат

Апасиев од Левица гласаше воздржано за дневниот ред на конститутивната седница

Весна Тодоровска

Почна конститутивната седница, Со 115 гласови „ЗА“, Шахпаска избрана за претседател на Верификационата комисија на Собранието (ФОТО)

Весна Тодоровска

Трамп со закана за државните агенции: Ако не вработувате Американци ќе бидете отпуштени

Слободен печат

Пад на невработеноста во Шпанија за прв пат од февруари

Слободен печат

Брнабиќ: Јас сум еден од двајцата кандидати за премиер на Србија

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Доктор Коровешовска: Охридските журки ќе ни се удрат од глава за две недели кога ќе врие заразени од Ковид 19

Мирослава Бурнс

Силен земјотрес ја погоди југоисточна Турција

Слободен печат

Непријатно искуство: На Муцунски не му дозволиле да го внесе тротинетот во Собранието

Слободен печат

Мицотакис направи мали промени во грчката влада

Слободен печат

Од утре дожд и намалување на температурата

Слободен печат

НСГРИТГ најави протест – покачувањето на струјата е поради недомаќинското работење

Слободен печат