Блогерка со своето момче и професорка од Австралија уапсени во Иран, обвиненијата не се познати - Слободен печат

Блогерка со своето момче и професорка од Австралија уапсени во Иран, обвиненијата не се познати

Две Австралијанки со британско потекло и еден австралијански државјанин се уапсени во Иран. Една од жените била уапсена со своето момче пред десет недели според непознати обвиненија, а на другата и е изречена затворска казна во траење од 10 години.

Австралиското Министерство за надворешни работи потврди дека им пружило помош на уапсените државјани. Не е познати дали овие два случаи се поврзани.

Иран во изминативе неколку дена уапсил неколку лица со двојно државјанство, вклучувајќи и Британка со иранско потекло, која е во затвор во Техеран од 2016 година според обвиненијата за шпионажа, кои таа ги негира.

Се верува дека овие две жени се првите уапсени кои имаат британски пасош, а не се со иранско потекло.

Една од уапсените жени е блогер која патувала по Азија со момчето кој е Австралијанец.

Втората е академик и предава на универзитет во Австралија, со тоа што не се познати обвиненијата против нив, но казната од десет години затвор обично е предвидена за шпионажа.

Прочитај повеќе

Хафтар ги затвори нафтените полиња во јужна Либија

Слободен печат

Затрупани автомобили: Рекордна количина снег во Канада (ВИДЕО)

Слободен печат

Техеран ги затвори училиштата поради обилниот снег

Слободен печат

Мишел: Мирот во Либија е од исклучителна важност за ЕУ

Слободен печат

Аерозагадувањето ќе се надмине доколку Македонија стане членка на ЕУ, сметаат 37,6 отсто граѓани

Слободен печат

Овој човек во моментов е најбогат во светот

Слободен печат

Остави Коментар

15 − nine =

Прочитај повеќе

Заев пумпа оптимизам, Мицковски анализира

Слободен печат

Возете внимателно: Магла на патот од село Лисец кон Попова Шапка

Слободен печат

„Фејсбук“ се извини за навредливиот превод на претседателот Си Џипинг

Слободен печат

Мицкоски: Законот за ЈО ги штити криминалните структури од СДСМ

Слободен печат

Ужас во Нови САД: Со секира нападнат млад човек

Слободен печат

Солзи во очите и цвеќиња во рацете: Пречекани телата на загинатите Украинци

Слободен печат