8 C
Скопје

Берлин побара стручна помош во истрагата за „Случајот Навални”

 Германските власти побараа помош од Организацијата за забрана на хемиско оружје во истрагата за наводното труење на рускиот опозиционер Алексеј Навални, соопшти денеска меѓународната организација со седиште во Хаг.

– Техничкиот секретаријат на Организацијата за забрана на хемиско оружје прими барање од Сојузна Република Германија за техничка помош, се наведува во соопштението на Организацијата.

Исто така се посочува дека Организацијата земала биомедицински примероци од Навални за лабораториски анализи.

На Навални на 20 август за време на летот од Томск за Москва му се слоши при што беше хоспитализиран во Русија, а потоа беше префрлен на лекување во Германија. Според Германија, Навални е отруен со Новичок, хемиски агенс од времето на Советскиот Сојуз, додека Москва тврди дека не постојат докази за тоа.

Прочитајте и...  Уредување на односите меѓу Македонија и В. Британија по Брегзит: Министерот Османи и амбасадорката Галовеј ќе потпишат Спогодба за партнерство, трговија и соработка

Според последните информации отровот бил ставен во шише за вода, што Навални го испил во хотелската соба во Томск. Претходно се претпоставуваше дека Навални е отруен на аеродромот во Томск. 

Поврзани вести

КСС: Недела неработен ден без правење хаос во Законот за работни односи

Слободен печат

ВИДЕО | ШТО СЕ СЛУЧУВА: Мистериозниот монолит исчезна од Романија, за сега нов да се појави во Калифорнија

СП.

Истражување: Луѓето без симптоми на коронавирусот се 42 отсто помалку заразни

Слободен печат

ВО ЖИВО: Обраќање на премиерот Заев на промоцијата на фотонапонската централа во неготинско

Слободен печат

Царовска: Матурата е обврзна и ќе се спроведе во законскиот рок

Слободен печат

Полицијката Ангелеска потврди: Сама си заминав од полиција, завршив со МВР

Остави Коментар