Австралија ги затвори плажите и воведе построги мерки поради корнавирусот

Во земјата не е воведена забрана за движење и излегување од домовите, но објектите што ги посетуваат голем број луѓе се затворени. Властите апелираат граѓаните да не организираат домашни забави и други совијални собири.

Во Австралија стапија во сила нови мерки во борбата против Ковид-19. Воведени се казни за кршење на правилата за социјално дистанцирање, плажите се затворени, а се најавуваат и построги мерки доколку не останат во своите домови.

Две-третини од инфицираните со новиот коронавирус во Австралија се лица кои пристигнале од странство. Поради тоа властите за сите свои државјани, кои ќе се вратат во земјата наредија да поминат 14 дена во карантин во хотел на сметка на државата. Армијата ќе го надгледува спроведувањето на новите мерки.

Во земјата не е воведена забрана за движење и излегување од домовите, но објектите што ги посетуваат голем број луѓе се затворени. Властите апелираат граѓаните да не организираат домашни забави и други совијални собири.

Прочитајте и...  Шилегов: Добро утро Скопје, oва е твојот нов булевар АСНОМ (ГАЛЕРИЈА)

Во Австралија регистрирани се вкупно 3.635 случаи на новиот коронавирус, од кои 170 луѓе оздравеле, а 14 починале.

Бројот на заразени во Австралија е мноу помал во споредба со другите држави.

Прочитај повеќе

Настеска: Планинарењето е најдобрата зависност, желба ми е Килиманџаро (ВИДЕО)

Слободен печат

Николоски: Со отворањето на кафе баровите се добива социолошка слобода, но во одредени граници кои мора да ги испочитуваме (ВИДЕО)

Слободен печат

СЗО предупредува: И понатаму трае првиот бран на коронавирусот, болеста се развива

Слободен печат

Ковачевски: ЕВН никогаш нема да наплати од корисниците повеќе од потрошеното, по завршување на вонредните мерки сметките ќе се израмнат (ВИДЕО)

Слободен печат

Британската Влада нема да го зголеми бројот на субвенционирани работници кои се на принуден одмор

Слободен печат

На изборите за датум најверојатно ќе победи 5 јули!

Соња Христовска Угриновска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Естонија со апликација за дигитални имунолошки пасоши

Слободен печат

Вамен: Најголем пад на економијата во Данска од Втората светска војна

Слободен печат

Ирските пабови пред банкрот

Слободен печат

Трамп најави повлекување на американските војници од Авганистан

Слободен печат

Историски план на Макрон: Осум милијарди евра помош за производителите на автомобили

Слободен печат

Укинат полицискиот час, бројот на заразени од Ковид-19 надмина две илјади

Слободен печат