Арсов: МКЦ започна со музичка програма во соработка со Кино Шишка од Љубљана

Младинскиот културен центар почнува со музичка програма во соработка со Кино Шишка од Љубљана. Концертите ќе се реализираат онлајн, а истите може да ги проследите преку facebook, youtube и платформата zoom.

На менито е Светлост + Одрон Ритуал Оркестра. „Светлост“ е музички колектив основан во 2014 година. „Светлост“ е флексибилен ансамбл, кој основното трио Новковски/Омерагиќ/Спировски го користи како платформа за соработка со повеќе музичари од различни профили.

-Музиката на овој состав се менува во зависност од луѓето вклучени во конкретен проект – најчесто е информирана од стилски правци како слободен џез, пост-рок, електро-акустична музика, минимализам и амбиентална музика. Во оваа инкарнација наречена Светлост + Одрон Ритуал Оркестра членуваат најзначајните џез музичари од повеќе генерации, кои зад себе имаат преку 30 албуми и 1.000 концертни настапи со групи како Sethstat, Палиндром, The Local Blue, Fighting Windmills, SD4, Shock Troopers, Aeon Arcanum, ГЛАСНОМ, Yordan Kostov Ensemble Modern, Avadarxi Quartet, La Colonie Volvox итн., кои во рамките на композициите на Новковски/Омерагиќ/Спировски наоѓаат плодно тло за звучна интеракција, која ги замаглува границите на формалното и слободното, велат од МКЦ.

Прочитајте и...  Ќе не изолираат како „Карантин држава“

 

Прочитај повеќе

Николовски: Со сопругата сме негативни на ковид-19, давам огромна поддршка за партиските другари

Слободен печат

Последни подготовки на француските угостители пред утрешното повторно отворање на локалите

МИА Агенција

„Од Белград до Софија за 3 часа“ – Вучиќ и Борис во обиколка на новиот автопат

Слободен печат

Коста Петров: Иако звучи како клише, здравјето е најважно

Слободен печат

Трудо со поддршка на демонстрациите против расизмот и дискриминацијата

Слободен печат

ФБИ ќе и помага на локалната полиција во Вашингтон за време на протестите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во првиот ден над 300 пријави за запишување првачиња во Тетово

Слободен печат

„Претседателе немојте да се криете“: Америка гори, Кина трие раце и порачува „Уживајте во глетката“

Слободен печат

Комисија за здравство на ВМРО-ДПМНЕ: Македонија го доживува вториот пик

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Овој човек е ноќна мора за „Твитер“ и „Фејсбук“: Трамп потпиша нов налог кој се заканува на доминацијата на технолошките гиганти

Слободен печат

Пленковиќ ги откри носителите на листи на ХДЗ на престојните избори