Андоновиќ: Светот за првпат во историјата спроведува избори во услови на пандемија (ВИДЕО)

Во јавноста беше поставена дилемата дали изборите воопшто треба да се одржуваат ако се земе во предвид растечката бројка на заболени од коронавирусот.

И покрај растечката бројка на новозаразени и починати од коронавирусот, во светот изминативе недели започнаа, сѐ  уште траат или наскоро ќе се одржуваат избори. Според статистиката во овој период од годината, регистрирани се околу 50 изборни процеси низ светските меридијани.

Само во регионот на Балканот, се одржаа или се закажани избори во речиси сите држави кои приизлегоа при распадот на поранешна Југославија. Парламентарни локални и покраински избори се одржаа во Србија. а само 10 дена подоцна и во Хрватска. Според календарот на изборните процеси, следуваат парламентарни избори во Црна Гора, закажани за 30 август и локални избори во Босна и Херцеговина и Република Српска.

Она што е заедничко за сите овие избори е дека за првпат, процесот на гласање се одвива под специјално воведените здравствени протоколи, односно задолжително маски, хигиенски средства и, изборите траат многу подолго во денот отколку што тоа во минатото беше стандард.

Прочитајте и...  Во Македонска Каменица се намалува бројот на позитивни пациенти на Ковид-19

Што се однесува од останатите држави, Франција спроведе парламентани избори, а избори за нов претседател, викендов беа организирани и во Полска.

Се чини дека финалето на светските изборни процеси, и по дата и по важност годинава ќе се заокружи со претседателските избори во САД, закажани за 3 ноември кога ке биде познато дали Трамп или можеби Бајден ќе влезат во Белата куќа.

Во јавноста беше поставена дилемата дали изборите воопшто треба да се одржуваат ако се земе во предвид растечката бројка на заболени од коронавирусот.

Во државите каде изборите треба да се одржат како што се Црна Гора, Босна и Херцеговина, и САД се бележат рекордни бројки на новозасболени.

Црна Гора во моментов важи како држава со најголем број на заразени по глава на жител. Растечки број на инфицирани од Ковид 19 има и во Босна и Херцеговина и Република Српска.

Прочитајте и...  Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Информаците укажуваат дека три сојузни држави со САД, Флорида, Алабама и Тексас се рекордери по новозоаболени на дневно ниво. Сите овие паралемтри дополнително ќе го отежнат изборниот процес кој веќе е закажан, и за кој во моментов траат изборните кампањи.

Државите како Србија и Хрватска засега немаат официјални бројки за тоа колку новозаболени се заразиле од корнавирусот за време на изборите. Моменталните бројки на заболени, според надлежните, се резултат на верските празници кои изминативе месеци беа празнувани и на кои, и покрај апелите , имаше масовни собирања и посети по домовите. Се чекува допрва да излезат бројките од евентуалните новоинфицирани лица како резултат на спроведувањето на изборните процеси.

Во некои држави како Србија и Бугарија, може да дојде и дополнителна бројка на заболени како резултат на граѓанското незадоволство и постизборните протести низ улиците.

Прочитајте и...  Во Херцег Нови дури 92 проценти помалку туристи од минатата година

Останува да се види колку изборите, кои де факто беа неопходно, придонеле за евентуално зголемување на бројката на заразени од коронавирусот, но и колку медицинските протоколи, воведени како превентива за време на гласањето биле успешни.

Прочитај повеќе

Тензии во Белорусија: Лукашенко ја напушти земјата и покрај победата, војската излегува на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Ковид-19 ги одложи иселеничките средби во Делчевско

МИА Агенција

Автолитии од Бијело Поље до Бар: Колони автомобили на протест ширум Црна Гора

Слободен печат

Бил Гејтс со нова прогноза: Пандемијата за богатите ќе заврши до крајот на 2020 година, за останатите ќе потрае уште цела година

Слободен печат

Две семејства се тепаа пред Градска болница, интервенираше и полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Директорката Сотирова Бухова во самоизолација поради контакт со заболен член од семејството

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Затворени гласачките места во Белорусија: Прелиминарните резултати ја покажуваат доминацијата на Лукашенко

Слободен печат

Повеќе од 5 милиони заразени од коронавирус во САД

Слободен печат

Кириакидес: Вакцината за коронавирус би можела да биде достапна до крајот на годината

Слободен печат

Во Бејрут втор ден насилни протести, пожар пред парламентот, демонстрантите се судрија со полицијата (ВИДЕО)

Слободен печат

Половина од објавените фирми се раздолжија кон вработените – Кој не исплатил кривично ќе одговара

Слободен печат

Во Дебар три новозаразени и едно починато лице од Ковид-19

МИА Агенција