Андоновиќ: Хрватската опозиција најголем губитник на изборите (ВИДЕО)

Најголемиот губитник на парламентарните избори во Хрватска е опозиционата Социјалдемократска партија која во широката коалиција која ја преводеше на изборите успеа да освои 41 мандат во Хрватскиот сабор. Овој резултат беше далеку под очекувањата и предвидувањето. Анкетите во пресрет на изборите укажуваа на благо водство на СДП наспроти владеачката ХДЗ. Се предвидуваше и дека СДП ќе победи на изборите со благо водство, но дека ХДЗ би можело да ја формира новата влада поради својот посилен коалиционен потенцијал. Во секој случај сите анкети најавуваа дека новата хрватска влада ќе биде слаба и на климави нозе.

Но, убедливата победа на ХДЗ и актуелниот премиер Пленковиќ ги демантираше сите овие анкети, предвидувања и очекувања. Со бројката од 68 освоени мандати, ХДЗ не само дека ќе формира силна влада, туку доколку влезе во коалиција со својот десничарски опонент, Татковинската партијата на Мирослав Шкоро, која освои 16 мандати, ќе формира стабилна влада за наредниот четиригодишен мандат.

Прочитајте и...  Како во Србија од 1 септември ќе изгледа образовниот процес во услови на епидемија

Очекувањата и анализите се базираа врз резултатите од претседателските избори кои во Хрватска се одржаа во јануари годинава. Тогаш, победник на изборите беше кандидатот и лидер на СДП Зоран Милановиќ кој ја победи дотогашната престедателка на Хрватска и кандидат на ХДЗ Колинда Грабар Китаровиќ. Изборниот пораз, како и малата предност од неколку проценти во однос на новата и трето пласирана татковинска партија на Шкоро, предвидуваше дека ХДЗ е пред целосен пораз и како опција и партија на овие парламентарни избори ќе се пресели во опозиција. Очекувањата во оваа партија одеа до таму, да веќе наголемо се разгледуваа опциите за промени во раководството и лидерската позиција, како и можниот наследник на, како што го нарекуваа, потрошениот Пленковиќ.

Прочитајте и...  Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Но овие избори покажаа сосема поинаква слика. Сега СДП на сега веќе поранешниот лидер и актуелен претседател Зоран Милановиќ, останува во опозиција, а партијата мора да се соочи со сериозни реформи. Наследникот на партиската лидерска позиција, и политички анонимус Давор Бернардиќ, по завчерашниот изборен пораз најави оставка. Забелешките на негова адреса се однесуваат пред се на големиот број грешки кои тој ги направи за време на изборната кампања. Особено што како релативно непознат и неискусен политичар се покажа дека не е дораснат да се натпреварува со искусните политичари од ХДЗ и лидерот Пленковиќ. Ако во јануари годинава на претседателските избори победи искуството и харизмата на Милановиќ, сега се покажа дека Хрватите не гласале против ХДЗ туку против нејзиниот тогашен кандидат Колинда Грабар Китаровиќ.

Прочитајте и...  За еден ден МВР казни 464 граѓани

Во наредниот период, новата влада предводена од ХДЗ и Пленковиќ ја очекуваат големи предизвици, но и искушенија. Пред се во односите со соседните Србија и Словенија но и со денсичарските владечаки партии од ЕПП на Австрија и Германија. Сето тоа проследено со справувањето на пандемијата на коронавирусот која предизвика големи економски псоледици на државата чија туристичка сезона не успеа да профукционира.

Што се однесува до Социјалдемократите, доколку не дојде до Рестарт, како што и беше името на оваа коалиција предводена од СДП, на партијата и се заканува се позизвесен Shutdown, или згаснување.

Прочитај повеќе

141 заболени од Ковид-19, 175 оздравени, а двајца починаа од коронавирус

Слободен печат

Косовското собрание не го изгласа законот за вредностите на ОВК

Слободен печат

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Пропадна Еуростандард, клиентите останаа без плати и пензии

Весна Дамчевска

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки

МИА Агенција

Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Слободен печат

Заев го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот Пендаровски

Слободен печат

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

МИА Агенција

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат