Амфилохије прима Ремдесивир со „протекции“

Митрополитот Амфилохије, кој од 6 октомври се леќи од коронавирусот го прима лекот Ремдесивир. Според медиумот ЦДМ, лекот кој според сознанијата на Слободен печат на црниот пазар во Косово се продава за 500 евра, е недостапен за другите пациенти во Црна Гора.

„Фавира“ достапен и за Македонците на црниот пазар во Косово за 500 евра!

Црногорскиот медиум повикувајќи се на свои извори пишува дека митрополитот црногорско-приморски е „привилегиран во однос на другите пациенти кои сè уште немаат можност да се лекуваат со терапија со Ремдесивир“.

Според ЦДМ Амфилохије е привилегиран во споредба со другите пациенти кои сè уште немаат можност да се лекуваат со терапија со Ремдесивир.

За разлика од Македонија каде овој лек се дева исклучиво под лекарски надзор, како што за Слободен печат изјави министерот Филипче, во Црна Гора се поставува прашањето како и зошто Ремдесивир е достапен само за митрополитот, а не за другите граѓани кои имаат потешка клиничка слика и се лекуваат од коронавирус.

Лекот „Ремдесивир“ што лекува Корона не се продава во аптека

Од црногорскиот медиум велат дека во здравствениот систем на оваа земја сè уште нема официјален лек во здравствениот систем.

Прочитајте и...  Починаа 14 лица, уште 404 новозаболени од ковид-19 во Македонија

Тие потсетуваат дека, со согласност на Националното координативно тело за борба против заразни болести, Владата на Црна Гора пред неколку дена ја извести јавноста дека обезбеди средства за набавка на Ремдесивир и дека цената на лекот е иста за сите земји.

Македонија бара 3.600 дози од спорниот Ремдесивир, еве колку ќе чини тоа

Србија му стои на располагање на митрополитот Амфилохије

Поврзани вести

Во Косово има 186 новозаразени и две нови жртви од коронавирусот

Слободен печат

Пораст на бројот новозаразени во регионот, Хрватска рекордер со речиси 2.250

Слободен печат

Членовите на СДСМ на пролет ќе избираат претседател

Слободен печат

Нови 614 случаи на коронавирус во Србија, три лица починаа

Слободен печат

ВО ЖИВО: Прес-конференција на Заев за одлуките на Конгресот на СДСМ

Слободен печат

Бугарскиот премиер Борисов е позитивен на коронавирусот

Алек Стојковски

Остави Коментар