Американски трупи влегоа од Сирија во Ирак (ВИДЕО) – Слободен печат
ВестиПланета

Американски трупи влегоа од Сирија во Ирак (ВИДЕО)

На снимките се забележува како повеќе од 100 оклопни возила кои превезуваат војници во Ирак, повлекувајќи се од Сирија.

Американски трупи влегоа од Сирија во Ирак преку граничниот премин Сахела во провинцијата Дохук, наведуваат очевидци.

На снимките се забележува како повеќе од 100 оклопни возила кои превезуваат војници во Ирак, повлекувајќи се од Сирија.

Безбедносни извори на ирачките Курди истакнуваат дека американската војска влегла во полуавтономниот курдски регион во Ирак.

Границата ја преминале околу 30 приколки и возила „хамер” кои превезуваат тешка воена опрема, додава изворот.

Американскиот министер за одбрана Марк Еспер изјави во саботата дека сите војници, околу 1.000, ќе бидат префрлени во западниот дел на Ирак, со цел да ја продолжат борбата против ИД и да „помогнат во одбраната на Ирак”.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close